Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ağır hasar almıştı. Hatay'da deprem sonrasında, binaların altında gizlenen tarihi eserler ve yapılar da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. 

Sofular Mahallesi'nde bulunan 2 katlı ağır hasarlı bir binanın altında ortaya çıkan 2 buçuk metre uzunluğunda ve 70 santimetre çapındaki devasa sütun, vatandaşların dikkatini çekti. Yapılan araştırmalar sonucunda, sütünün 2 bin yıllık bir yapıya ait olduğu düşünülüyor. Bu keşif, bölge halkında büyük bir merak uyandırdı ve sütunun geçmişinin ortaya çıkarılmasını talep ettiler.

A W197421 03 Result

Vatandaşların Görüşleri

'Depremden sonra mahallemizde dikkatimizi çeken tarihi bir sütun oldu' diyen Yahya Kırkıcı, ağır hasarlı binanın altında bulunan sütunun araştırılmasını istediklerini belirtti. Kırkıcı, sütunu çocukluklarından beri bildiklerini ve hatta babalarının ve dedelerinin de bunu bildiğini söyledi. Ağır hasarlı binanın güvenliği için sütunun koruma altına alınmasını talep ettiklerini vurguladılar.

Edirne'de etkili sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi Edirne'de etkili sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi

A W197421 06 Result

Kırkıcı, sütunun tarihini birkaç arkeolog arkadaşa gösterdiklerini ve sütunun eski bir yapıya ait olduğunu öğrendiklerini ifade etti. Ayrıca yetkililerin bu konuda araştırma yapmalarını ve gerekli önlemleri almalarını istedi.

Hatay'da zehirli yılanların dansı kamerada Hatay'da zehirli yılanların dansı kamerada

Kaynak: İHA