CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Tip 1 diyabet hastaları için yapılan sözün hala yerine getirilmediğini TBMM gündemine taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına rağmen durumun değişmediğini belirten İlgezdi, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan 27 Temmuz 2022 tarihinde 'Tip 1 diyabet hastası 0-14 yaş arası çocuklarımız için müjdemiz var. Bu teşhisle insülin tedavisi gören çocuklarımızdan 11 bin 500 kişiye sürekli glukoz ölçüm cihazı veya benzeri bir cihazı temin edeceğiz' demişti. Bakan Işıkhan da 7 ay önce aynı vaadi tekrarlamıştı. Ancak, herhangi bir ilerleme kaydedilmedi."

Sensörlerin Hayati Önemi ve Verilen Sözlerin Tutulmaması

İlgezdi, Türkiye'nin teknoloji alanında ileri olduğunu iddia eden bir ülkenin, Tip 1 diyabet hastaları için hayati önem taşıyan sensörleri sağlamamasını eleştirdi. Verilen sözlerin tutulmamasının, çocukların günlük yaşamlarını zorlaştırdığını belirten İlgezdi, şunları dile getirdi:

"Türkiye gibi uzaya çıktığını, kendi uçağını yapabildiğini söyleyen bir ülkenin, Tip 1 diyabet hastaları için hayati olan bu teknolojiyi sağlamaması büyük bir acı değil de nedir? Verilen sözlerin tutulmaması, çocuklarımızın günlük olarak 7-8 kez kan şekeri kontrolü yapmasını gerektiriyor ve bunun için insülin iğnesi kullanmak zorunda kalıyorlar. 24 saat boyunca glukoz takibi gereken çocuklarımızın yaşadığı acıyı, okuldayken çocuklarını takip edemeyen ailelerin yaşadığı endişeyi düşünmemiz gerekiyor."

Gastrit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Gastrit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sensörlerin Maliyeti ve Devlet Desteği Beklentisi

İlgezdi, sensörlerin ailelerin korkularını azalttığını ve uzaktan takip imkanı sunduğunu belirtti. Ancak, bu teknolojinin aylık maliyetinin yaklaşık 4 bin lira olduğunu ve ekonomik kriz nedeniyle bazı ailelerin bunu karşılayamadığını ifade etti. Devletin 18 yaş altı Tip 1 diyabetli çocukların sensör masraflarını karşılaması gerektiğini savunan İlgezdi, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Diyabet sensörleri, ailelerin endişelerini azaltıyor ve çocuklarını uzaktan takip etmelerini sağlıyor. Ancak, bu sensörlerin maliyeti bazı aileler için yüksek olabilir. Devletin bu noktada devreye girerek 18 yaş altı Tip 1 diyabetli çocukların sensör masraflarını karşılaması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın kurduğu bilim kurulu sensörlerin ödemesini kabul etmiş, Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın içinde de kurulan bilim kurulu aynı tavsiyeleri vermişti. Ancak, gelin görün ki sözler tutulmadı ve mağduriyet devam ediyor."

Kaynak: ANKA