AKP'den tüm Türkiye'de temayül yoklaması! Antalya'da da yapılıyor AKP'den tüm Türkiye'de temayül yoklaması! Antalya'da da yapılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplandı. Toplantıya eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin de katılarak birlikte MYK toplantısının açılışını gerçekleştirdi. Hikmet Çetin, MYK üyelerine hitap etti.

Parti Sözcüsü Deniz Yücel, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yücel, MYK gündeminde yerel seçimlerin de ele alındığını belirtti. Aday belirleme sürecine dair açıklamalarda bulunan Yücel, "Önümüzdeki yerel seçimde de halkın dertleriyle dertlenen, halkın sorunlarına çözüm üreten belediye başkan adaylarıyla seçimlere gireceğiz. Adaylarımızı belirlerken katılımcı, kapsayıcı ve demokratik yöntemler uygulanacak" şeklinde konuştu.Deniz Yücel, açıklamasına şu şekilde devam etti: "Belediye başkan adaylarımız belirlenirken aynı MYK ve Gölge Kabinemizde olduğu gibi mümkün olduğunca kadın temsili artırılacak, eşit temsil ilkesinin uygulanmasına özen gösterileceğini buradan bir kez daha ifade ediyorum."

OGÜN SAMAST TSHLİYESİ TESADÜF DEĞİL

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesine tepki gösteren Deniz Yücel, "Böyle bir dönemde Ogün Samast'ın tahliyesinin bir tesadüf olmadığını biliyoruz. Türkiye bir yargı darbesiyle karşı karşıyayken 'günü gelir katilimize de sahip çıkarız' mesajı verdiler" ifadelerini kullandı. Yücel, şunları söyledi: "Muhalefete, gazetecilere, onlar gibi düşünmeyenlere akıllarınca gözdağı verdiler. Onlar Ogün Samast'ı hatırlattıkça, Yasin Hayal'i ve türevlerini konuştukça ve korudukça bizler Uğur Mumcu'ya, Ahmet Taner Kışlalı'ya, Abdi İpekçi'ye, Bahriye Üçok'a ve Muammer Aksoy'a sarılacağız ve hukuka tutunmaya devam edeceğiz."

ERDOĞAN'IIN 50+1 KARARINA KOLTUK GÖNDERMESİ

Deniz Yücel, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "50+1 şartının değişmesi isabetli olur" açıklamasına değinerek, "Erdoğan'ın tüm derdi ömrü yettiğince o koltukta oturmaktır. Allah kendisine ömür versin ama siyasi ömrünün sonuna geldiğini çok rahat söyleyebiliriz. Bunu o da görüyor ki dünkü açıklamasıyla 2017 referandumunda ısrarla savunduğu devrim diye nitelendirdiği 50+1 düzenlemesinde kolayca vazgeçebiliyor." ifadelerini kullandı. Yücel, bir gazetecinin sorusuna da yanıt vererek, "Sayın Erdoğan'ın derdi koltuğunu koruyabilmek, halkın sorunlarını çözmek değil. Sistemin iflasıdır, zaten halkımız iflas etmiş durumdadır, ancak denge ve denetleme mekanizmaları olmayan bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ülkemize hiçbir faydası olmadığını yakın geçmişte yaşıdık. Konumunu korumak için bir pozisyon değişikliği içine girmişler." dedi.

Yücel, şöyle devam etti: "Burada şunu da merak ediyoruz; sayın Devlet Bahçeli ve MHP kurmayları bu olaya nasıl bakıyorlar? Cumhur İttifakı'nda çok ciddi bir kriz olduğu ortada."

SUAT SARI'NIN ADAY ADAYI KARARI

Deniz Yücel, İYİ Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Suat Sarı'nın İstanbul aday adayı olma kararı hakkında şunları söyledi: "Tabii ki aday olabilir, aday adayı olabilir. Yerel seçim yaklaştığı süreçte İYİ Parti'den de başka partilerden de İstanbul ile ilgili de başka şehirlerle ilgili de iddia ortaya koyan arkadaşlarımız olabilir. Bunlara saygı duyarız. Ancak seçim takvimi yaklaştıkça bu tip olaylarda iller bazında, ilçeler bazında da birlikte hareket etme, ortak adayla süreci yönetme gibi durumlarla karşılaşabiliriz. CHP 81 vilayette ve tüm ilçelerde kendi adaylarıyla seçimi kazanacak şekilde seçimlere hazırlanmaktadır."

Kaynak: Haber Merkezi