Eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek, Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde bir davanın ardından gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra ise serbest bırakıldı.

CHP eski milletvekili gözaltına alındı

Serik’te Tatildeki Kazak Turistin Denizde Boğulma Faciası Serik’te Tatildeki Kazak Turistin Denizde Boğulma Faciası

Berhan Şimşek, Gözaltına Alınma Sürecini Sosyal Medyada Paylaştı

Berhan Şimşek, gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: "Burhaniyeden kaldığım otelden göz altına alındım! Gerekçe: ... Öğreneceğiz."

CHP eski milletvekili gözaltına alındı

Berhan Şimşek Kimdir?

1 Kasım 1958 tarihinde Bayburt'ta doğan Berhan Şimşek, ilk öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra orta öğrenimini İstanbul Abdülhak Hamit Akşam Ortaokulu'nda tamamladı. Lise eğitimini ise Vefa Akşam Lisesi'nde tamamladıktan sonra sinema oyunculuğu kariyerine adım attı.

Berhan Şimşek, 25 yıl boyunca sinema sektöründe aktif bir şekilde yer aldı. "Hoşçakal Yarın", "Uzlaşma", "İpekçe" ve "Işıklar Sönmesin" gibi önemli filmlerde rol aldı. Aynı zamanda televizyon ve dizi yönetmenliği de yaptı. Başarılı kariyeri boyunca Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "En İyi Oyuncu" ödülüne ve Ankara Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Sanat kariyerinin yanı sıra toplumsal konularda da aktif olan Şimşek, Nazım Hikmet ve 68'liler Vakfı üyesi olarak tanınmaktadır. Ayrıca, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nin kurucu üyeleri arasında yer alırken, gazetecilik alanında da Günaydın Gazetesi'nde köşe yazarlığı ve Milliyet Gazetesi'nde seçim yazıları kaleme aldı.

Siyasette de etkili bir kariyere sahip olan Berhan Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 10. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi Üyeliği'ne seçildi. Sekiz dönem boyunca Parti Meclisi Üyeliği görevini sürdürdü ve MYK üyeliğinde bulundu. Ayrıca, 22. dönemde İstanbul Milletvekili olarak görev yaptı. Siyasi kariyerinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı ve CHP İstanbul İl Başkanlığı gibi görevleri üstlendi.

Berhan Şimşek, sanat ve siyaset alanındaki başarılarıyla tanınan ve bir çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Merkezi