Trendyol Süper Lig takımlarından Çaykur Rizespor'un maçlarını oynadığı stadın zemini, geçtiğimiz sezon bazı maçlarda yaşanan kötü görüntülerle gündeme gelmişti. Zeminin durumu Türkiye Futbol Federasyonu'ndan da uyarı almıştı. Bu nedenle Çaykur Rizespor yönetimi, stadın zeminini tamamen değiştirme kararı aldı.

Zemin Yenileme Çalışmaları

Çaykur Rizespor Kulüp Başkan Vekili Adnan Er, zeminin yenilenmesi için öncelikle Real Madrid ve Barcelona gibi ünlü takımların stadlarının zeminlerini yapan bir firma ile işbirliği yapıldığını belirtti. Yılların getirdiği tahribata bağlı olarak stadın drenaj sisteminde ciddi sorunlar yaşandığını ifade eden Er, bu durumun futbolcuların sakatlanmasına bile neden olabileceğini vurguladı. Bu nedenle stadın zemini tamamen sökülerek yeni bir drenaj sistemi kurulacak.

Kastamonuspor futbolcusu Antalya'da kazada yaralandı Kastamonuspor futbolcusu Antalya'da kazada yaralandı

A W224766 02

Yenilikler ve Maliyet

Yapılacak yenilikler arasında zemin altı ısıtma sistemi, alttan havalandırma ve vakum drenaj sistemi yapımı ile alttan ısıtma sistemi mekanik odası kurulumu da bulunuyor. Bu çalışmaların toplam maliyeti ise yaklaşık 1 milyon Euro olarak planlanıyor. Ancak bu maliyetin biraz daha artabileceği de belirtiliyor.

A W224766 03

Kalite ve Standartlar

Er, stadın zemininin kalitesinin önemine vurgu yaparak, futbolcuların sağlıklı bir şekilde maç yapabilmesi için stadın zemininin dünya standartlarında olması gerektiğini belirtti. Ayrıca, kötü hava koşullarından etkilenmemesi için zeminin üstünün kapatılacağını da ekledi.

A W224766 04

Kaynak: İHA