CHP'li Veli Ağbaba, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde meydana gelen 6 Şubat depremleri sonrasında başlayan kira yardımlarının sona ereceğini iddia etti. 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği bu depremler, Türkiye genelinde büyük yıkımlara sebep olmuştu. AFAD'dan gelen belirtilere göre, orta ve ağır hasarlı binalarda yaşayan kiracılara yapılan kira yardımı bu ay sonunda sona erecek.

2024 İmam Maaşı Ne Kadar? Müezzinler Ne Kadar Maaş Alır? 2024 İmam Maaşı Ne Kadar? Müezzinler Ne Kadar Maaş Alır?

SON ÖDEME HAZİRAN'DA MI YAPILACAK?

AFAD'ın depremzedelere gönderdiği SMS'te, "6 Şubat Depremlerinin etkisi dikkate alınarak daha önce hiçbir deprem afetinde yapılmayan kira destek ödemelerini afetzedelere de başlatarak bir ilki gerçekleştirdik" ifadelerine yer verildi. Orta ve ağır hasarlı konutlarda ikamet eden kiracı ailelerin Nisan 2023'te başlayan kira destek ödemelerinin Haziran ayında sonlandırılacağı belirtildi.

AĞBABA'DAN TEPKİ: "ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILDI"

Ağbaba, AFAD'ın mesajını paylaşarak, "Depremzedelere bir kez daha üvey evlat muamelesi yapılıyor. Orta ve ağır hasarlı binalarda oturan kiracılara sağlanan kira yardımı bu ay sona eriyor. Bu karar, ev sahipleri lehine olurken kiracıları mağdur ediyor. Oturdukları evler yıkılan veya tahliye edilen kiracılara yapılan bu muamele kabul edilemez" şeklinde tepki gösterdi.

"KİRA YARDIMI ALMADAN NASIL ÖDEYECEKLER?"

Ağbaba, şu ifadelerle devam etti: "Deprem sonrası kiralar zaten en az 5 kat artmış durumda. Kiracılar, kira yardımı almadan bu yüksek kiraları nasıl ödeyecekler? Devletin, depremzedeler arasında ayrım yapmaması gerekiyor. Bu haksız uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir."

CHP'li Ağbaba'dan flaş duyuru: AFAD depremzedelere kira yardımını kesiyor!

Kaynak: Haber Merkezi