Burdur Valiliği, yangın riskinin artması nedeniyle 15 Haziran - 15 Ekim tarihleri arasında ormanlık alanlara girişleri yasakladı. Yazılı açıklamada, artan sıcaklık ve kuraklık koşullarının yangın riskini yükselttiği ve bu yüzden orman yangınlarının önlenmesi için çeşitli tedbirler alındığı belirtildi.

Hangi Bölgeler Yasak Kapsamında?

Valiliğin açıklamasında, orman parkları ve tabiat parkları içindeki belirlenmiş piknik ve mesire alanları dışındaki tüm ormanlık alanlara girişlerin, yetkililerin iznine tabi olduğu vurgulandı. Ayrıca, görevliler, izinli arıcılar ve çobanlar dışında kimsenin bu alanlara girmemesi gerektiği belirtildi.

Gaziantep jandarması yaralı yırtıcı kuşları kurtardı Gaziantep jandarması yaralı yırtıcı kuşları kurtardı

Ormanda Piknik ve Etkinlikler Yasak

Açıklamada, orman parkları, milli parklar ve tabiat parkları içindeki piknik ve mesire alanları haricinde, 15 Haziran - 15 Ekim tarihleri arasında mangal ve ateş yakmanın, izinsiz etkinlik yapmanın, çadır kurmanın, kamp yapmanın ve konaklamanın yasak olduğu ifade edildi. Vatandaşlar, sadece belirlenmiş piknik alanlarında önlem alarak vakit geçirebilecekler.

Burdur Bucak'ta orman yangını! Tarlada çıkan yangın ormana sıçradı Burdur Bucak'ta orman yangını! Tarlada çıkan yangın ormana sıçradı

Atık Malzemeler Yasak

Ormanlık alanlarda yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, tutuşturucu atık malzemelerin bırakılması yasaklandı. Özellikle inşaat atıkları, cam gibi malzemelerin ormanlık alanlara atılmaması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, turizm tesisleri ve piknik alanlarında havai fişek, dilek balonu gibi maddelerin kullanılması yasaklandı.

Yangın Tedbirleri ve Denetimler

Burdur Valiliği, yangın çıkma riskine karşı orman bölge müdürlüğü, çevre şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlüğü, belediyeler ve diğer ilgili kurumlara çeşitli görevler verdi. Özellikle, yangın söndürme ve koruma ekiplerinin kurulması, ormanlık alan ve tesisler arasında koruma bandı oluşturulması gibi önlemler alınacak.

Vatandaşlara Yönelik Bilgilendirme

Çiftçiler ve ziraat odası üyeleri yangın riskine karşı bilgilendirilecek ve SMS mesajları ile uyarılacak. Ayrıca, yangın çıkma riski olan günlerde devriye faaliyetleri artırılacak, drone ve plaka tanıma sistemleri ile denetimler sıklaştırılacak.

Yasaklara Uymayanlara Yaptırımlar

Ormanlara giriş yasağına uymayan vatandaşlara, 6831 Sayılı Orman Kanunu, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlemler uygulanacağı bildirildi.

Burdur'da Piknik Alanları

Burdur Valiliği, piknik yapılabilecek 12 yeri de açıkladı. Bu yerler arasında Burdur Belediyesi Alyazmalım Mesire Alanı, Yeşilova Salda Gölü Tabiat Parkı ve Bucak Millet Ormanı gibi alanlar bulunuyor.

Antalya'da Ormanlık Alanlara Girişler Yasaklandı! Antalya'da Ormanlık Alanlara Girişler Yasaklandı!

Kaynak: İHA