Burdur Devlet Hastanesi’nde 33 diyaliz hastası yaşanan sorun sebebiyle içinde Antalya’nın da bulunduğu çevre illere sevk edilmişti. 

Olayla ilgili ihmal iddiaları güçlenirken konuyu araştırmak için Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Samsun Milletvekili Kayahan Pala ve Bursa Milletvekili Murat Can, Antalya’ya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz İl Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada, 'Bize bilgi verilmekten imtina edildi. Vatandaşlarımızın durumunu öğrenmek ve neyle karşılaştığımızı bilmek istiyoruz' dedi.

Makyaj göz sağlığını bozar mı? Makyaj malzemesi seçerken nelere dikkat edilmeli? Makyaj göz sağlığını bozar mı? Makyaj malzemesi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Burdur Devlet Hastanesinde Hemodiyaliz Ünitesinde yaşanan olay sonrası 33 diyaliz hastası çevre illere sevk edilmişti. Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, Şehir Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavileri devam eden hastaları ziyaret ederek durumla ilgili bilgi alacaklarını belirten CHP Genel Merkez Sağlık Komisyonu Başkanı Genel Başkan Yardımcısı ve PM üyesi Zeliha Aksaz Şahbaz,  Samsun Milletvekili Kayıhan Pala, Bursa Milletvekili Murat Can CHP Antalya İl Başkanlığı’nda açıklama yaptı. 

'Bilgi Vermekten İmtina Ettiler'

Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz açıklamasında, '25 Mayıs Cumartesi günü Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz işleminden sonra fenalaşan ve çevre illere sevk edilen hastaların durumlarını görmek ve olayı yerinde incelemek için bir geziye çıktık. İlk durağımız Afyonkarahisar idi. Oradaki hastalarımızı görmek istedik. Burdur Valisi ve Sağlık Müdürü ile görüşmek istedik. Kendileri ile görüşme gerçekleştiremedik. Kendileri bilgi vermek ve bizimle görüşmekten imtina ettiler. Şimdide  Antalya’dayız. Antalya’ya sevk edilen hastaların durumlarını görmek için ziyaret gerçekleştiriyoruz. Akdeniz Üniversitesi’nde bir hastanın tedavi gördüğünün duyumunu almıştık. Akdeniz Üniversitesi’ni ziyaret ettik. Hastamızı ziyaret ettik kendisi şu an entübe durumda. Eğitim Araştırma ve Şehir Hastanesi’nde hastalarımız var. Burada hastalarımızın durumlarını öğrenmek için hastalarımızı yerinde ziyaret edeceğiz ve hekimlerden bilgi alacağız' ifadelerini kullandı.

Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz sonrası skandal Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz sonrası skandal

'Demokratik Olmayan Tavır'

Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, 'Bu olay Burdur Devlet Hastanesi’nde gerçekleşiyor. Burdur Devlet Hastanesi 4-5 ay önce ruhsat almış bir hastane. Burada tedavi sonrası gerçekleşen bir hadise var. Üzüntü verici bir hadise var. Tedavi alan tüm hastalar, kötü bir tabloyla karşılaşmışlar. 14 hasta entübe edilerek gönderilmiş. Çok ağır gelişen bir tablo var. Burada ciddi iddialar var. Biz bunları Burdur Valisi’ne soracağız. Durumla ilgili bilgi almak istiyoruz. İddialar sistemde bir takım sıkıntılar olabileceği ve diyaliz sıvısına bir takım maddelerin karışmış olabileceği gibi duyumlar alıyoruz. Bunun üzerine araştırmalarımızı yoğunlaştırdık. Afyonkarahisar’da bize bilgi verilmekten imtina edildi. Bize kaba bir tavır sergilediler. Burdur’a geldiğimizde İl Sağlık Müdürü ve validen bilgi almak istedik. Onlarla görüşmek istedik. Onlarda görüşmekten imtina ettiler. Bu tavır açıkçası demokratik olmayan bir tavır.  Biz bu olayın araştırılmasını istiyoruz. Konuyla ilgili bilgi almak istiyoruz. Nedense Sağlık Bakanlığı yetkililer bu konuda kapalı davranıyorlar. Bizim Anayasa adına görev yapmamızı engellemeye çalışıyorlar. Biz bu tavrı kınıyoruz. Bu konuda gizlemek istedikleri nedir? Neden bilgi paylaşımından kaçınıyorlar? 33 hastamızın hayatı tehlikeye atılmış durumda Bu olayın nedeni nedir?' diyerek yetkililere sorular yöneltti.


Burdur'da diyaliz skandalı! Antalya İl Sağlık Müdürü son durumu açıkladı Burdur'da diyaliz skandalı! Antalya İl Sağlık Müdürü son durumu açıkladı
 

Muhabir: Arda Kır