Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan ve Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.

9Dfe46Fa 94Fd 4E10 B378 Cd448Fb3Ed1E

"Tarım ve Hayvancılıkta Yabancı İşçi Kıtlığı"

Kazım Üstüner, açıklamasında şunları dile getirdi:

"Elden gelen öğün olmaz. Sorunun kaynağı ithalat mı yoksa üretim mi, bunu belirttik. Üreticilere en büyük destek, hayvan ve hayvansal ürün ithalat baskısından kurtulmalarını sağlamaktır. Ancak tarım ve hayvancılık politikalarının sürekli değişmesiyle çözüme ulaşılamaz. Kuraklık ve yanlış uygulamaların faturasıyla karşı karşıyayız. Köylerimiz boşalıyor, tarlalar satılıyor ve bu durumun sorumluları belirsiz."

Gram altın yükselişte! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 19 Mayıs 2024 Pazar Gram altın yükselişte! Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 19 Mayıs 2024 Pazar

Üstüne, ekledi: "Suriye ve Afganlı göçmenler olmasaydı, tarım ve hayvancılık sektöründe çalışacak yeterli nüfus kalmazdı. Et fiyatları ise yükselerek halkın hayvansal proteinlere erişimini zorlaştırıyor."

0Ecd8Aab 9546 4Ee0 Bfd4 D68355E4Bf70

"Besi Hayvanı Kıtlığı ve İthalat Sorunu"

Öte yandan, besi hayvanı bulma sorunu da gündemde. Üstüner, "Birkaç yıl önce kesim için mezbaha bulmakta zorlanıyorduk. Şimdi ise yeterli besi hayvanı bulmak mümkün değil. Özellikle dengesiz ve plansız et ithalatı sektörü olumsuz etkiliyor. Bu durum, yerel üreticileri olumsuz etkileyerek tarım ve hayvancılığın geleceğini tehdit ediyor" dedi.

E51459Cb Bb72 4291 9071 75B546544Eed

"Meslek Büyükleri Uyarıyor"

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan da konuşmasında şu noktalara vurgu yaptı:

"Verimlilik her zaman önemli olmuştur. Ancak tarihimize baktığımızda, dışarıdan getirilen ürünlerin ve hayvanların verimliliğinin, yerel şartlara uygun olmadığına dair uyarılar yapılmıştır. Dünya sorunları, toplumları ve meslekleri etkiler. Veteriner hekimlik, bu sorunların çözümünde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, veteriner hekimliğe daha fazla önem verilmeli, eğitim ve istihdamı desteklenmelidir."

Kaynak: ANKA