Aksaray Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası, taksimetre ücretlerine zam yapıldığını duyurdu. Yeni tarifeye göre taksilerde açılış ücreti 30 lira, kilometre başına ücret 35 lira, bekleme ücreti saati 210 lira ve indi-bindi ücreti 140 lira olarak belirlendi.

"Bu Giderler Vatandaş İçin Çok Ama Bizim İçin Değil"

Taksi esnafı Bayram Ali Aslan, gelen zamları değerlendirdi. Aslan, "17 yıldır taksi esnafıyım, taksi ücretlerine zam geldi. Çok olmasına çok ama bizim de giderlerimiz çok. Bugün ticari taksilerin en düşük sigortası 20 bin lira, sanayiye gidiyorsun bugün 5-10 bin liradan aşağıya çıkamıyorsun. Bir yağ bakımına 4 - 5 bin lira para veriyoruz, bu giderlere karşı vatandaş için çok ama bizim için fazla değil. Mazot fiyatları 45 lira, mazot giderleri çoğaldı zamlar normal. Ücretler açılış 30 lira, kilometre 35 lira, 1 saat bekleme 220 lira, indi bindi 140 lira. Vatandaşın tepkisi bizim bir mağazaya girip fiyatları gösterdiğimiz gibi tepki gösteriyor ama alışıyor bizim alıştığımız gibi onlar da alışıyor" şeklinde konuştu.

Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi

Bir ilde daha taksi ücretlerine zam geldi

"Havaalanına Giremiyoruz, Yazın Perişan Olacağız"

Taksici esnafından Birol Kön ise taksicilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Kön, "Biz havalimanlarına giremiyoruz. Müşteri geliyor gurbetçi sezonu geliyor, milletvekillerimizle görüşmüştük. Herhangi bir bilgi gelmedi biz yazın biz perişan olacağız. Buradan sesleniyorum sayın milletvekillerine, bize söz vermişti ama herhangi bir cevap vermedi. Sayın Hüseyin Altınsoy’a sesleniyorum; bize söz vermiştiniz. Yaz geldi bizim çoluğumuz çocuğumuz ne yiyecek? Gurbetçi ayına gireceğiz. Sayın vekilim, Nevşehir Havaalanı’nı arasın, beni karşıla desin karşılayamam. 1989’da çıkan kanuna göre bizi almıyorlar, bize yardımcı olsunlar bizim isteğimiz o şu anda. Yeni zam aldık herhangi bir açılış yapamadık, ilk başlarda zorluk çekiyor vatandaş ama alışıyor. Mazot 42 lira, yevmiye olarak hesaplarsak maliyetleri kurtarır" şeklinde konuştu.

Kaynak: ANKA