Eyüpsultan'da 7 Mayıs'ta meydana gelen olayda, özel bir liseden atılan ve okul müdürü İbrahim Oktugan'ı bu durumdan sorumlu tutan 17 yaşındaki Y.K., müdürü okulda vurdu.

Ümraniye'de 28 İnşaat işçisi böcek ilacından zehirlendi Ümraniye'de 28 İnşaat işçisi böcek ilacından zehirlendi

Silahı kullanma amacının öldürmek olmadığını belirten Y.K., müdürü dövmek istediğini ancak olayın kontrolden çıktığını söyledi.

İfadesinde Olay Gününü Anlattı

Olay gününü detaylarıyla anlatan Y.K., okuldan atıldığı için müdür İbrahim Oktugan'a karşı kızgın olduğunu ifade etti. Okula gelmeden önce annesine börek alacağını söylediğini belirten Y.K., kimsenin okula gideceğini bilmediğini belirtti. Okulda müdürün odasına yöneldiğinde, Oktugan'ın bir anda ayağa kalktığını ve kendisine saldıracağını düşündüğünü söyleyen Y.K., "Bu yüzden ateş ettim" dedi.

Aralık Ayında Başlayan Gerilim

’2023’ün ilk döneminin ortalarında başka bir okuldan bu özel liseye kayıt oldum. Burada çeşitli sebeplerde hakkımda disiplin cezaları yazıldı, ben imzalamak istemedim. Aralık ayında sınıfımdayken disiplin cezalarından dolayı annemin geldiğini öğrendim. Müdür İbrahim Oktugan’ın odasına gittim, annemle oturuyorlardı. Anneme Arapça bir şeyler söylemek istediğim sırada müdür, ‘’Burası Türkiye, benim okulumda kimse bu şekilde başka dil konuşamaz’ dedi. Aramızda sözlü bir tartışma yaşandı. Annemin üzerine yürümesi üzerine polisi de aradık, daha sonra okulu terk ettik ve olaydan sonra bir daha okula dönmedim. Bizden aldıkları parayı da geri vermediler. Bu olaydan dolayı yaşananları kendime yediremedim’’ dedi.

10 Bin Liraya Tabanca Alarak Okula Gitti

‘’Sabah anneme börek alacağımı söyleyerek çıktım, okula gideceğimden kimsenin haberi yoktu’’
Olaydan 1 gün önce aynı okulda okuyan birini gördüğünü ve Aralık ayında yaşadığı olayın aklına geldiğini söyleyen Y.K. ifadesinin devamında, ‘’Tekrar sinir oldum. Müdürün hala okulda olup olmadığını sordum. Hala orada çalıştığını söyleyince 4 Mayıs günü 10 bin lira karşılığında aldığım tabanca ile okula gitmeye karar verdim. Sabah anneme börek alacağımı söyleyerek çıktım, okula gideceğimden kimsenin haberi yoktu. Kapıya geldiğimde selam verdim, bir anda kapı açıldı. Kimseye bir şey söylemeden hızlı bir şekilde müdürün odasına geçtim. Masada oturuyordu, beni görünce ayağa kalktı. Amacım ayaklarından vurmaktı ama bir anda kolunu havaya kaldırınca bana vuracağını düşünerek koluna doğru ateş ettim. 2 mermim vardı, ikisi de karnına geldi. Bana saldıracağını düşünerek ateş ettim. Sonrasında hızlıca odadan çıkıp geldiğim kapıya yöneldim ve silahı yere doğru tutarak ‘peşimden gelmeyin’ dedim. Kapıya koşup kapıyı zorladım, açılmayınca birinden açmasını rica ettim. Bir çocuk da kapıyı açtı. Benim amacım öldürmek değildi, dövmekti. Eve geçtim ve börek götürdüm. Üzerimi değiştirdim. Bir süre sonra da silahı ve telefonumu Alibeyköy Barajı’na attım’’ ifadelerini kullandı.

Müdürü Vurduktan Sonra Silahı ve Telefonu Attı

Olay sonrası eve döndüğünü ve silahı ile telefonunu Alibeyköy Barajı'na attığını söyleyen Y.K., amacı öldürmek olmadığı halde olayın bu noktaya geldiğini dile getirdi. İşlemleri tamamlanan Y.K., Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü ve 'kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak kasten öldürme' suçlamasıyla nöbetçi hakim karşısına çıkarıldı.

Kaynak: İHA