CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'emeklilere promosyon' açıklamasına sert tepki gösterdi. Bingöl, hükümetin emeklilere yönelik açıkladığı yeni düzenlemeyi yetersiz bulduğunu ifade etti.

"Emeklilerin Sorunları Çözüme Kavuşturulmalı"

Bingöl, yaptığı açıklamada, "AK Parti'nin kurduğu düzen, ülkemizdeki her kesimi olumsuz etkiliyor. İşçilerden, emekçilere; köylülerden, memurlara kadar herkes bu bozuk düzenin içinde zor durumda. Ancak son dönemde en çok sıkıntı çeken kesimlerden biri emeklilerdir. 16 milyon emekli, 10 bin lira gibi düşük bir gelirle geçinmek zorunda bırakılmış durumda. Bu, açlık sınırının 17 bin lira olduğu bir ortamda ciddi bir sorun teşkil etmektedir" dedi.

"Promosyon Emeklileri Alay Konusu Yapıyor"

Geçen hafta emeklilerle ilgili beklentilerin olduğunu ancak beklentilerin karşılanmadığını belirten Bingöl, "Şapkadan çıkan promosyon, sadece emeklilerle alay etmekten öteye gitmiyor. Bu promosyonlar bir seferlik ve 3 yılda bir veriliyor. Önceki yıllarda alınan promosyonlar da 3 yıl boyunca geçerli oluyordu. Ancak şimdi yeni bir promosyon vaadiyle emekliler oyalanıyor. Yakın zamanda promosyon alan emekliler ne yapacak? Aldıkları parayı iade etmek zorunda kalacaklar ya da yeni promosyondan yararlanamayacaklar. Bu durum, emeklilerin sorunlarını çözmekten çok uzak" diye konuştu.

TBMM İliç Komisyonu ilk toplantısını yaptı TBMM İliç Komisyonu ilk toplantısını yaptı

"Emeklilerin Düğümü Çözeceği İfade Ediliyor"

Bingöl, son olarak, "Emeklilerimiz gereken cevabı sandıkta verecekler. Sahada, her toplantıda, emeklilerin yaşadığı sorunları anlattığını ve çözüm için mücadele edeceklerini görüyoruz. İktidar partisinin telaşı ise seçimlerdeki başarısızlıktan kaynaklanıyor. Bu telaşın çözümü de emeklilerin vereceği oylarda gizli" şeklinde konuştu.

Kaynak: ANKA