ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Refah'a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda İsrail'e silah göndermeyi durduracağını açıkladı. Biden'ın bu tehdidi, İsrail hükümetinden büyük tepki çekti.

İsrail'in aşırı sağcı Kültürel Miras Bakanı Amichay Eliyahu, Biden'ın açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Eliyahu, Biden'ın silah sevkini durdurma tehdidini, İkinci Dünya Savaşı öncesinde İngiltere'nin Nazilerle yaptığı Münih Paktı'na benzetti.

Eliyahu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Biden'ı, Nazilerle anlaşma yapan İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain ile karşılaştırdı. Bakan, Biden için "Winston Churchill gibi olabilir, ama Chamberlain olmayı tercih ediyor. Onursuzluğu tercih ediyor, bunun sonucunda onu hem onursuzluk hem de savaş bulacak" ifadelerini kullandı.

Filmlere toplum değeri sansürü! Sigara ve şiddet sahneleri artık yasak Filmlere toplum değeri sansürü! Sigara ve şiddet sahneleri artık yasak

Ne Olmuştu?

Biden, İsrail'in Refah'a kapsamlı bir saldırı başlatması durumunda, ABD'nin İsrail'e silah göndermeyi durduracağını açıkça belirtti. İsrail ordusu, Refah'ta bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş ve Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA