Haktan Yeni Şarkısı “Marş” ile Dinleyicileriyle Buluşuyor Haktan Yeni Şarkısı “Marş” ile Dinleyicileriyle Buluşuyor

Şarkıcı Bergen’i 30 yaşında 6 kurşunla hayatından eden Halis Serbest, ‘Bergen’ filminin yapımcısı Orchestra Content’e karşı “kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu” iddia ederek 2 yıl önce 300 bin TL’lik tazminat davası açmıştı. Serbest, ölüm tehditleri aldığını, rızası olmadan filmin çekildiğini ve kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu öne sürmüştü.

Mahkeme Kararı

Kozan 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, Orchestra Content’in avukatı Hande Fırat, kamuya mal olmuş bir sanatçının hem sanatının hem de yaşadıklarının konu edildiğini ifade etti. Filmde, davacı Halis Serbest’in ismine yer verilmediğini, bu nedenle iddiaların haksız ve mesnetsiz olduğunu belirtti. Halis Serbest ise “Bu filmde beni öcü olarak gösterdiler. Kesinlikle gerçeği yansıtmıyor” dedi. Ancak, mahkeme, Serbest’in kişilik haklarına saldırı olmadığına hükmetti. Serbest’in avukatı, kararı istinafa taşıyacaklarını açıkladı.

Bergen’in Yaşamı ve Filmi

Evli olduğu Halis Serbest tarafından 14 Ağustos 1989’da 6 kurşunla öldürülen Bergen’in yaşamı, 4 Mart 2022’de vizyona giren filmle yeniden gündeme gelmişti. Ancak, Bergen’in filminin gösterimi, Halis Serbest’in yaşadığı Adana’nın Kozan ilçesinde iptal edilmişti. Film gösteriminin iptali, oyuncular, senaristler ve sinemaseverlerin tepkisine neden olmuştu.

Kaynak: Haber Merkezi