Son dönemde konut ve otomobil kredilerinde sınırlamalara gidilirken, dikkat çeken bir şekilde kredi kartı harcamalarında görülen yüzde 155'lik artış üzerine yeni önlemler alınması gündeme geldi. 19 Ocak 2024 haftasında kredi kartlarıyla yapılan 1 trilyon 172 milyar TL'lik harcamanın tespit edilmesi, önceki yıl aynı tarihte ise bu rakamın 459 milyar TL olduğunun belirlenmesi, finans sektöründe tedbirlerin şart olduğunu ortaya koydu.

Kredi Kartı Kullanımına Yönelik Önlemler

Özellikle enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı kullanımının azaltılması amacıyla, kredi kartı limitlerine ve taksit sayılarına sınırlamalar getirilmişti. Ancak son bir yılda yaşanan yüzde 155'lik artış, finans uzmanlarını harekete geçirdi.

Mali Müşavir Emin Yılmaz, TV100'e yaptığı açıklamada, "Kredi kartını yatırım amaçlı kullandığınız takdirde olay farklı bir boyuta gidiyor. Bununla ilgili buradaki sınırın iyi çekilmesi lazım" ifadelerini kullanarak, yeni düzenlemenin gerekliliğine vurgu yaptı.

Kredi Kartlarında Taksit ve Limit Değişiklikleri Gündemde

Hazırlanan yeni düzenleme ile birlikte kredi kartlarında taksit sayıları ve kredi limitlerinde önemli değişiklikler yapılması bekleniyor. Özellikle altın, döviz ve kripto alanlarında, makul gerekçeler olmadan yapılan harcamalara ciddi yaptırımlar getirilmesi planlanıyor.

İslam Memiş para piyasalarında sert dalgalanmaları değerlendirdi İslam Memiş para piyasalarında sert dalgalanmaları değerlendirdi

Yılmaz, yeni uygulama ile lüks araç alımları gibi yatırım amaçlı harcamalara sınırlama getirilmesinin amaçlandığını belirterek, "Faiz oranlarına düzenleme yapılabilir, taksit sınırlaması gelebilir, ikinci el otomobil alımı gibi konularda bir düzenleme getirilebilir" dedi.

Bankalardan Kredi Kartı Kullanıcılarına Uyarı

Bazı bankalar, müşterilerine gönderdikleri kart ekstrelerinde, döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma işlemleri ve sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kart kapatılabilir uyarısı yapıyor. Kullanıcıların, kart kapatma veya yaptırımlardan kaçınmak için sadece 'makul bir gerekçe' sunmaları gerektiği belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi