Düzce Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak, doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarlarının tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Sebepleri Belirtileri ve Tedavisi Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Sebepleri Belirtileri ve Tedavisi

Ülke genelinde yağışların artmasıyla birlikte doğada yetişen mantarların üremesinde ve tüketiminin artmasının, zehirlenme vakalarında da artışa neden olabileceği vurgulandı.

Mantar Zehirlenmeleri ve Tehlikeleri

Dr. Yılmaz, mantar zehirlenmelerinin ciddi sonuçlara yol açabileceğini, bu nedenle doğal ortamlarda yetişen ve zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesinin ölümcül olabileceğini belirtti.

Zehirlenme Belirtileri ve Önlemler

Mantar zehirlenmelerinin belirtilerine değinen Sağlık Müdürü Yılmaz, zehirlenmenin niteliğine göre belirtilerin 2 ile 6 saat arasında ortaya çıkabileceğini ve çeşitlilik gösterebileceğini ifade etti. Vatandaşların doğada yetişen mantarları tüketmek yerine bandrollü kültür mantarlarını tercih etmeleri gerektiğini vurguladı.

Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nden Hizmet

Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, son olarak Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nin 7/24 kesintisiz hizmet verdiğini belirterek, ihtiyaç halinde bilgi almak isteyen vatandaşların 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ni arayabileceklerini bildirdi.

Kaynak: İHA