Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Engelliler Haftası'nda bakanlık bünyesindeki engelli çalışanlarla bir araya geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen programda konuşan Uraloğlu, engelliler için hayatın her alanında projeler yürütüp engelleri aşmayı hedeflediklerini belirtti.

Aydın'da Savaş Gemileri Ziyarete Açıldı Aydın'da Savaş Gemileri Ziyarete Açıldı

"Engellilik Kusur Değil, Engelleri Kaldırmak Önemli"

Uraloğlu, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından ilk imzalayan ülkelerden biri olduğunu ve 2013 yılında yapılan yasal düzenleme ile "özürlü", "sakat", "çürük" gibi ifadelerin yerine "engelli" ibaresinin kullanılmasının önemine vurgu yaptı. Bakan Uraloğlu, "Engelli olmak bir kusur değildir, onları hayattan alıkoyan engellerin kendisi kusurludur" dedi. Bu bağlamda, 2002 yılından bu yana artan farkındalık çalışmalarının, engellilere yönelik eğitim altyapısının zenginleşmesini sağladığını dile getirdi.

"Herkes İçin Hareketlilik" Projesi

Uraloğlu, yeni bir projenin müjdesini vererek "Herkes İçin Hareketlilik" adında bir mobil uygulama üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu uygulama ile engelli vatandaşların ulaşım sürecini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten Bakan Uraloğlu, refakatçi modülünden işaret dili çağrı merkezi desteğine kadar birçok hizmetin bu uygulama kapsamında sunulacağını ifade etti.

"40 Havalimanımıza Erişilebilirlik Belgesi Kazandırdık"

Yolcu Dostu Havalimanı Projesi kapsamında önemli adımlar attıklarını belirten Uraloğlu, 40 havalimanına erişilebilirlik belgesi kazandırdıklarını ve tüm havalimanlarının bu belgeyi alması için çalıştıklarını dile getirdi. Engelli yolcuların ihtiyaçlarına yönelik standartlar oluşturduklarını ve İstanbul Havalimanı'nın bu konuda örnek bir havalimanı olduğunu vurguladı. Ayrıca, engelli yolcuların daha iyi hizmet alabilmeleri için çeşitli desteklerin sunulduğunu da belirtti.

Kaynak: İHA