Erdal Sağlam'dan haftalık ekonomi analizi: Kamu harcamalarında tasarruf vurgusu Erdal Sağlam'dan haftalık ekonomi analizi: Kamu harcamalarında tasarruf vurgusu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2024 yılının ilk çeyreğinde ekonomideki toparlanmanın, ticari faaliyetlere yansımaya başladığını belirterek, limanlardaki yük miktarındaki artışı açıkladı.

Bakan Uraloğlu: Yüzde 17.9 Artış!

Uraloğlu, 2024 yılının ilk çeyreğinde limanlarda elleçlenen yük miktarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 artarak 134 milyon 327 bin 597 tona yükseldiğini bildirdi. Ayrıca, limanlarda elleçlenen konteyner miktarının da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 artarak 3 milyon 350 bin 817 TEU’ya ulaştığını açıkladı.

Mart Ayında Limanlarda Yapılan Taşıma

Mart ayında limanlarda deniz yoluyla yapılan transit yük taşımalarının, 5 milyon 699 bin 607 ton olduğunu belirten Uraloğlu, bu artışın ülkemizin deniz ticaretindeki önemli konumunu vurguladı.

Elleçlenen Yük Miktarında İtalya Öne Çıkıyor

Uraloğlu'nun verdiği bilgilere göre, Mart ayında deniz yoluyla yapılan ihracatta en fazla yük elleçlemesi İtalya'ya yapılan taşımalarda gerçekleşti. İthalatta ise en fazla yük elleçlemesi Rusya’dan yapılan taşımalarda görüldü. Türk bayraklı gemilerin taşıdığı yük miktarında da artış yaşandı.

En Fazla Elleçlenen Yükler

Bakan Uraloğlu, Mart ayında bir önceki aya göre en fazla artış gösteren yük cinsinin motorin elleçlemesi olduğunu kaydederek, limanlardan taşınan yükler arasında motorin, demir cevheri, konsantreler ve portland çimentonun öne çıktığını ifade etti.

Aliağa Limanında Rekor Elleçleme

Uraloğlu, Mart ayında limanlarda deniz yoluyla yapılan transit yük taşımalarının en fazla Aliağa Limanı'nda gerçekleştiğini belirtti. Aliağa'nın, toplam yük miktarında önemli bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

Denizcilik Sektöründe Güçlenme Devam Ediyor

Bakan Uraloğlu, ülke ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak deniz ticaretinde de artış yaşandığını belirterek, Türkiye'nin uluslararası arenadaki denizcilik konumunu güçlendirdiğini söyledi. Türkiye'nin deniz ticaret hacmini artırarak ekonomi ve istihdamını geliştirmek için çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi