Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Noterler Birliği tarafından düzenlenen ‘’Yarının Dünyasında Bugünün Çocuk Hakları’’ konulu panele katıldı ve panel sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tunç, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "50+1 şartının değişmesi isabetli olur" şeklindeki açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tunç, "Bu sistemde eğer revizyon ya da reform ihtiyacı varsa zaten bundan kaçınılamayacağını ve sürekli bir gelişim, değişim ve reform ihtiyacını kapsayan düzenlemelerle, gerek Yargı Reform Strateji Belgesi, gerek yeni anayasa değişiklikleri ile birlikte hep milletimizin huzurunda olduk" şeklinde konuştu.

YENİ ANAYASAYA YEŞİL IŞIK

"Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle eleştiriler karşısında ifade ettiği 50+1 meselesi de elbette ki önemli bir düşünce" diyen Tunç, "Bu konuda takdir tabii ki Türkiye Büyük Millet Meclisi'nindir. Yeni anayasa hedefi doğrultusunda bunların hepsi konuşulup tartışılabilir" dedi.

Tunç, şunları ifade etti: "Meclis'te bir mutabakat çerçevesinde bunlar olabilecek hususlar. Bu mutabakat sağlandığında önemli olan Türkiye'yi demokratik, sivil, kuşatıcı yeni bir anayasaya kavuşturmak. Yeni anayasa yazılırken tüm partilerimiz milletimize olan bu borcumuzu yerine getirirken anayasamızın değiştirilemez maddelerinden sonraki maddeleri ile ilgili hepsi tartışılıp, konuşulup kararlaştırılabilecek ve TBMM'nin ve sonrasında milletimizin takdiriyle gerçekleşecek hususlardır."

MERAL AKŞENER'İN İDDİALARINA YANIT

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Meral Akşener'in "Oteli olan polis müdürleri var, o otellerde fuhuşun ötesi öksüz kızlar çalıştırılıyor" iddiasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Ümit Özdağ'ın Meral Akşener'e ittifak çağrısına İYİ Parti'den ilk yanıt Ümit Özdağ'ın Meral Akşener'e ittifak çağrısına İYİ Parti'den ilk yanıt

"Yargı makamlarına bildirilmesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirilmesi lazım, bu anlamda eğer böyle bir iddia varsa üzerine üzerine gidilmesi gerekir. İddia noktasında somut bilgiler varsa bu bilgileri Sayın Akşener‘in yargı makamlarımızda Cumhuriyet Başsavcılıklarımız ile paylaşmasında çok büyük yarar olduğunu ifade etmek istiyorum."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesinin "isabetli olacağını" belirtmişti. Erdoğan, yaptığı açıklamada, "50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Nihat Saraç