BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, ihracatın seyrine dair 23 Nisan itibariyle değerlendirmelerde bulundu. Yılın başlangıcında küresel daralma ve bölgedeki olumsuz savaş ortamının etkisiyle zorlu bir sürece girdiklerini belirten Çavuşoğlu, son zamanlarda ise olumlu bir ivme yakaladıklarını ifade etti. İhracatta Şubat ayındaki düşüşlerin ardından şu anda %4 seviyesinin altına inildiğini dile getirdi. Çavuşoğlu, "2023 yılını 2 milyar 674 milyon dolarlık bir rakamla kapattık. Bu yıl için hedefimiz 2 milyar 850 milyon dolar. Bu hedefe ulaşmak için ciddi bir çaba harcıyoruz. Öncelikle düşüşü durdurmayı ve ardından artıya geçmeyi planlıyoruz. Bu düşüş bizi umutsuzluğa düşürmüyor, aksine daha fazla çaba harcayarak olumlu sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

"23 Nisan İtibariyle İhracat Rakamları ve Ülke Sıralamaları"

Başkan Ümit Mirza Çavuşoğlu, 23 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını ve ülke sıralamalarını açıkladı. Çavuşoğlu'nun ifadelerine göre, Türkiye'nin ihracatı 807 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Sektörler bazında yaş Sebze Meyve sektörünün ilk sırada olduğunu belirtti. Madencilik sektörünün ikinci sırada, Ağaç ve Orman ürünleri üçüncü sırada, Kimyevi maddelerin hemen ardından ve son olarak Çimento ve Toprak ürünlerinin yer aldığı sıralamada ilk beş sektör yer alıyor. Ülkelere göre yapılan değerlendirmede ise Çin'in ilk sırada olduğunu, Rusya'nın ikinci, Almanya'nın üçüncü, Ukrayna'nın dördüncü ve Romanya'nın beşinci sırada bulunduğunu aktardı. Özellikle Rusya ve Ukrayna ile yaşanan savaş ortamından kaynaklı düşüşlerin son bir yılda ciddi bir artış gösterdiğini vurguladı. Çavuşoğlu, "Bölgemizde ve uzak ülkelerde ihracatı artırmak için çaba gösteriyoruz." dedi.

Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak Türkiye’nin vergi rekortmenleri her yıl açıklanacak

"Bulgaristan Sınır Kapısındaki Sorunlar Çözüldü"

Bulgaristan sınır kapısında uzun süren bekleme sürelerine değinen BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bir ay önce sorunun çözüldüğünü ve ürünlerin artık daha hızlı bir şekilde yurt dışına ulaşacağını açıkladı. Çavuşoğlu, "Özellikle ihracatımızın önünde zaman zaman ciddi engellerle karşılaşıyoruz. Bu engelleri aşmak için bakanlıklarımız, bizler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile ciddi mücadeleler veriyoruz. Son iki yıldır Bulgaristan sınırında yaşadığımız problemlerden dolayı sıkıntılar yaşıyorduk. Ancak son bir aydır bakanlıklarımızın yoğun çabalarıyla bu sorunlar çözüldü. Artık beklemeler sona erdi ve ürünlerimizin hızla geçişi sağlanıyor. Daha fazla geliştirme adımları da atılmaktadır. Bu tedbirlerin kısa sürede uygulanacağına ve eskiden yaşanan sıkıntıların tekrarlanmayacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

"Vize Sorunları Ticareti Olumsuz Etkiliyor"

Başkan Ümit Mirza Çavuşoğlu, yaşadıkları en büyük problem olarak Avrupa Birliği vize başvurularında yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği'nde en büyük sorunumuz vize sıkıntısıdır. İhracatçılarımız ve özellikle son dönemde tır şoförlerimiz vize sorunuyla karşı karşıyadır. Bu durum ticaretimizi olumsuz etkilemektedir. Özellikle iş görüşmeleri için seyahat etmek isteyen ihracatçılarımız zor durumda kalmaktadır, çünkü randevu alamamaktadırlar. Aynı şekilde tır şoförlerimiz, ürünlerin taşınması için gereklidirler. İhracatımızın büyük bir kısmı Avrupa Birliği'ne yapılmaktadır. Bu durum bizim için oldukça olumsuzdur. Randevuların 2 ay sonrasına verilmesi, ticari heyetler veya fuarlar için dahi zorluklar yaşamamıza neden olmaktadır. Tüm ülkelerle bakanlıklar arası görüşmelerin devam ettiğini biliyoruz. Ancak bu süreçte ilerleme kaydedemedik. İhracatçılar olarak en büyük sorunumuz tır şoförlerinin vize alamamasıdır. Bu durum ihracatımızda ciddi düşüşlere sebep olacaktır." şeklinde konuştu.

"3 Heyet Yurt Dışında"

Tüm zorluklara rağmen ihracatın artırılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Ümit Mirza Çavuşoğlu, BAİB'e bağlı üç heyetin yurt dışına ziyaretler gerçekleştirdiğini açıkladı. Çavuşoğlu, "Bölge ve ülke ihracatını artırmak için devlet politikaları doğrultusunda uzak ülkelere ihracatı artırmak için çabalarımız devam ediyor. Bu kapsamda birliğimiz heyetler halinde ziyaretler düzenlemektedir. Şu anda 3 heyetimiz yurt dışındadır. Örneğin; gıda heyetimiz Suudi Arabistan'dadır, yıllarca durağan olan Suudi Arabistan pazarına önemli bir giriş yapıyoruz. Meyve sebze heyetimiz Kanada'da, mermer heyetimiz Amerika'da büyük adımlar atmaktadır. Bu ziyaretlerin artarak devam edeceğine ve hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA