Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, Anayasa Mahkemesi'nin 'Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle rektör atanmasının anayasaya aykırı' olduğuna dair verdiği karar sonrası açıklamalarda bulundu. Akademisyenler, bu kararın ardından rektör Prof. Naci İnci'yi istifaya çağırdı.

'Onarılması Güç Hasarlar Verildi'

Akademisyenler tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılan rektör atamalarının anayasaya aykırı olduğunun altı çizildi. Ayrıca, Naci İnci ve yönetiminin üniversiteye onarılması güç ve yıkıcı hasarlar verdiği belirtildi.

'Kaybedilecek Zaman Yok'

Açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi'nin daha fazla zarar görmemesi için Naci İnci ve ekibinin ivedilikle istifa etmesi gerektiği vurgulandı. Akademisyenler, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının ardından vakit kaybetmeden harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

G P U7 Q5 B Xo A Evh J


Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

'Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak Anayasa Mahkemesinin 4 Haziran 2024’de yayınlanan kararının önemine, tüm kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Anayasa Mahkemesi, dün kamuyla paylaşılan kararıyla 2018 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılan rektör atamalarının anayasaya aykırılığını tescil etmiştir. Hukukun üstünlüğü ilkesinin, demokratik teamüllerin ve akademik ahlak kurallarının gereği, bu kararla beraber gayrimeşru konumları hukuken doğrulanmış rektör ve idarecilerin istifa etmeleridir. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak 2021 Ocak ayından beri sürdürdüğümüz mücadelemiz ile Melih Bulu ve sonrasında onun kadrosunda yer almış Naci İnci’nin kayyım olarak atanmalarının hukuksuzluğuna işaret etmenin yanı sıra, kayyım yönetiminin üniversitemize verdiği zararların önüne geçmek için çaba harcadık. Çabamıza rağmen gayrimeşru Naci İnci yönetimi bu süreçte üniversitemize onarılması güç, yıkıcı hasarlar verdi. Artık kaybedecek zamanımızın olmadığının altını çiziyor, Naci İnci ve ekibini bu Anayasa Mahkemesi Kararı üzerine derhal istifaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla, bir kez daha hatırlatmak isteriz:

Türkiye’de özgür, özerk, demokratik ve katılımcı ilkelere dayalı bir üniversite ideali gerçekleşene kadar, Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri'

Mustafa Erdem: 'Eğitim gericiliğe teslim edilmek isteniyor' Mustafa Erdem: 'Eğitim gericiliğe teslim edilmek isteniyor'

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Önder Kadınları Ödüllendirdi Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Önder Kadınları Ödüllendirdi

Kaynak: Haber Merkezi