Anayasa Mahkemesi (AYM), 2018 yılında yürürlüğe giren ve Anayasa’da yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) yer alan bir dizi hükmü iptal etti. Bu kararlar arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanının atanmasına ilişkin düzenleme de yer alıyor.

AYM, Cumhurbaşkanı'nın TCMB başkanını atama yetkisini anayasaya aykırı buldu ve bu düzenlemeyi iptal etti. Bu kararla birlikte, Cumhurbaşkanı'nın TCMB başkanını görev süresi dolmadan değiştirme yetkisi de sona ermiş oldu.

Bayramda baklava alacaklar dikkat! Sahte baklava nasıl anlaşılır? Bayramda baklava alacaklar dikkat! Sahte baklava nasıl anlaşılır?

Rektör seçimlerinde yeni dönem: AYM Cumhurbaşkanı atamalarını Anayasa'ya aykırı buldu Rektör seçimlerinde yeni dönem: AYM Cumhurbaşkanı atamalarını Anayasa'ya aykırı buldu

Rektör Atamaları da AYM Tarafından İptal Edildi

AYM, üniversite rektörlerinin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasına imkan sağlayan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve ilgili yasa hükmünü de iptal etti. Bu düzenleme, Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) rektör atama sürecinde kısıtlarken, rektör olarak atanabilmek için gerekli şartları da değiştirmişti.

AYM, rektör atamalarında Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini sınırlayan ve üniversitelerin özerkliğini koruyan bir karar verdi. Bu kararın ardından üniversitelerde rektör atama sürecinin nasıl şekilleneceği merak konusu oldu.

Kaynak: Haber Merkezi