İstanbul'un Sultangazi ilçesinde yapılan bir baskında, kaçak at eti kesimi yapıldığı ortaya çıktı. Sultangazi Belediyesi zabıta ekiplerine gecekondu bahçesinde at kesiliyor şeklinde bir ihbar geldi. Zabıta ekipleri, polis eşliğinde ihbar edilen adrese baskın düzenledi. Yapılan aramada, 3 at bulunurken, park halindeki bir kamyonetin kasasında kesilmiş ata ait et parçaları bulundu.

At Eti Haram mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun resmi sitesinde at eti ile ilgili olarak şu açıklamalar yer alıyor:

“Kur’ân ve Sünnette at eti yemenin hükmü hakkında açık bir delil bulunmamaktadır. Hanefî mezhebinde İmam Ebû Hanîfe’den rivâyet edilen ve tercih edilen görüş ile Mâlikîlerden gelen bir görüşe göre at etinin yenilmesi tenzihen (helale yakın) mekruhtur. İmam Ebû Yûsuf ile İmam Muhammed’e, Şâfiî ve Hanbelî mezhepleriyle Mâlikîlerden gelen diğer bir rivâyete göre ise at etinin yenilmesi mubahtır.

At eti yemenin mekruh, hatta haram olduğunu söyleyen âlimler de olmuştur. Şüphesiz mekruh ya da haram olduğu görüşünde, o dönemlerde atın gerek askeri gerekse sivil hizmetlerde yoğun bir şekilde kullanılan bir hayvan olması etkili olmuştur. Günümüzde atın etkinlik alanı eski dönemlere göre çok daralmış olsa da at etinin yenilmesi konusundaki mesafeli tutum özellikle Anadolu coğrafyasında devam etmektedir.”

YKS'de depremzedeler için ek kontenjanlar açıklandı YKS'de depremzedeler için ek kontenjanlar açıklandı

At Eti Yemek Sağlığa Zararlı mı?

At Eti'nin Faydaları

At eti, kırmızı et kategorisine giren ve yağ oranı düşük, protein oranı yüksek bir besindir. Bu özellikleriyle kalp sağlığını desteklemeye, kasları güçlendirmeye ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

  • Yüksek protein içeriği: 100 gram yağsız at eti, yaklaşık 26 gram protein içerir ve kasların büyümesi ve onarımı için önemlidir.
  • Düşük yağ içeriği: 100 gram yağsız at eti, yaklaşık 2,5 gram yağ içerir. Bu özellikle kalp sağlığı için önemlidir.
  • Demir içeriği: At eti, 100 gramında yaklaşık 3,2 miligram demir içerir ve kan hücrelerinin üretimi için gereklidir.
  • B12 vitamini içeriği: 100 gram yağsız at eti, yaklaşık 2,5 mikrogram B12 vitamini içerir ve sinir sistemi sağlığı için önemlidir.

At Eti'nin Zararları

At eti genellikle sağlıklı bir besindir ancak aşırı tüketimi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

  • Kilo alma: At eti, kalori bakımından yüksek olduğundan aşırı tüketimi kilo alımına neden olabilir.
  • Kolon kanseri riski: Bazı araştırmalar, kırmızı et tüketiminin kolon kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir.
  • Trichinella enfeksiyonu riski: Atlar, Trichinella adlı bir parazite ev sahipliği yapabilir ve bu da insanlarda Trichinosis adı verilen bir enfeksiyona neden olabilir.
Kaynak: Haber Merkezi