Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma hamlesi kapsamında kadın istihdamını arttırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, Elmalı’da Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kurulması planlanıyor.

Proje Detayları

Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde 11 bin 250 metrekare alana kurulacak olan çiftlik, unutulan köy yumurtası lezzetini sofralarımıza taşıyacak. Proje kapsamında “Serbest Gezen Tavuk Yumurtası Üretim Kümesi” yapılacak. Her bir kümes 1000 tavuk kapasiteli olacak ve toplamda 2000 tavuk bulunacak.

Üretim ve Pazarlama

Emlak piyasasında yeni dönem: Tedbirler ve şartlar değişiyor! Emlak piyasasında yeni dönem: Tedbirler ve şartlar değişiyor!

Kurulacak tesiste ATAK-S tavuk ırkı kullanılacak ve serbest gezen tavuklardan elde edilen doğal ve sağlıklı yumurta üretimi gerçekleştirilecek. Üretilen yumurtalar, bölgedeki doğal yumurta ihtiyacını karşılayacak ve tüketiciye yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Üretilen yumurtaların marka haline getirilmesi planlanıyor.

Kadın İstihdamı

Proje ile hem üretimde, hem de pazarlamada çalışan kişi sayısının artması ve üretim faaliyetlerine kadınların dahil edilmesi hedefleniyor. Tesiste “Yüksek Verimli Tavuk Yetiştiriciliği” kursunu başarıyla tamamlayan kooperatif üyesi kadınlara yumurta tavuğu yetiştiriciliği konusunda uygulamalı eğitimler verilecek. Ayrıca, tesisin kullanımı dönemsel olarak eğitimlerini tamamlamış olan Kadın Kooperatiflerine bırakılacak.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/Bülten