88 Yaşındaki Rahime Teyze 23 Nisan Şiirini Yeniden Okudu 88 Yaşındaki Rahime Teyze 23 Nisan Şiirini Yeniden Okudu

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Antalya’ya yoğun bir yabancı akını yaşandı. Bu durum, kira fiyatlarının fahiş bir şekilde artmasına neden oldu. Ancak, geri dönüşlerin başlaması ve yabancıların kiraları yüksek bulmasıyla birlikte, kira fiyatları normale döndü.

Yabancı Göçü ve Kira Fiyatları

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, kentin yoğun yabancı göç aldığı dönemde 5-10 bin lira bandından olan kiraların bir anda 30-40 bin lira seviyesine çıktığını belirtti. Ancak, yabancıların fiyatları yüksek bulduğunu ve geri dönüşlerin başladığını ifade etti.

Pandemi ve İnşaat Sektörü

Pandemi döneminde inşaat sektöründeki durgunluk, 2023 yılında tekrar hareketlenmeye başladı. Bu durum, kentteki daire sayısının artmasına ve kira fiyatlarının geri çekilmesine katkı sağladı.

Yabancıların Gözleri Açıldı

Çağlar, “İnsanlar buraya yerleştikten sonra gözünü açtı ve fiyatların böyle olmadığını gördü. Fiyatlar yavaş yavaş aşağı inmeye başladı. Savaş bitmedi ancak geriye dönüşler oldu ve Antalya’daki evler fazlalaştı” dedi.

2024 Kira Fiyatları Tahmini

Çağlar, 1 Kasım 2023 tarihinde Bakanlığın aldığı kararla, ilan sitelerine önüne gelen kişilerce ilan konulamamasının da fiyatların düşüşünde etkisi olduğunu belirtti. Çağlar, “Şu an fiyatlar olması gereken yere geldi. Enflasyona göre devam ediyor, 2024 yılında da enflasyona göre hareket edecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA