2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında düzenlenen bir serginin açılışına Vali Hulusi Şahin katıldı. Şahin, otizmli bireylerin topluma kazandırılmasının önemine vurgu yaptı.

Otizm Farkındalık Sergisi Açılışı

Bizim Otizm Vakfı tarafından düzenlenen Otizm Farkındalık Sergisi’ne Vali Hulusi Şahin’in yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu, Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, Bizim Otizm Vakfı Başkanı Perihan Bal, vakıf üyeleri, otizmli çocuklar ve aileleri de katıldı.

5 Yılda 2 Milyon Öğrenci Okulu Bıraktı: Üniversite Öğrencilerine Destek Çağrısını AKP Redetti 5 Yılda 2 Milyon Öğrenci Okulu Bıraktı: Üniversite Öğrencilerine Destek Çağrısını AKP Redetti

Vali Şahin’den Önemli Mesajlar

Sergi açılışında konuşan Vali Şahin, “İlgiye ihtiyaç duyan bireylerimize toplum olarak özel ilgi göstermeliyiz. Otizmli bireyleri topluma kazandırmak ve toplumun otizmi bir eksiklik olarak görmemesi için çalışmak hem kurumlarımızın hem de birer birey olarak hepimizin görevidir” dedi.

Sergiden Notlar

Sergide, otizmin sendromlarından biri olan tekrarlama davranışı sonucunda çocukların pamuk ipliğe düğüm atarak oluşturduğu motifler dikkat çekti. Ayrıca, otizmli çocukların yazdıkları şiirleri ve şarkıları içtenlikle okuması, katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

Sergiyi gezdikten sonra otizmli çocuklar ve aileleriyle fotoğraf çektiren Vali Şahin, sergi anı defterine günün anlam ve önemine dair düşüncelerini yazdı.

Kaynak: Haber Merkezi