Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 27. Hasyurt Tarım Fuarı’nda, çiftçilerin yaşadığı zorluklar ve beklentileri “Söz Çiftçide” panelinde gündeme geldi.

Çiftçilerin Zorlukları ve Destek Beklentileri

Panelde konuşan hayvan yetiştiricisi Ali Ertuğ, “Kendi yetiştirdiğimiz hayvanın etini lokantada yiyemiyoruz” dedi. Genç çiftçiler, üretirken yaşadıkları zorlukları anlattı ve devletten destek beklentilerini dile getirdi.

Üretim Maliyetleri ve İşçilik Sorunları

Yaş sebze üreticisi Asiye Akkaya, tarımdaki üretim maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çekti ve işçi bulmakta yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Akkaya, çiftçilerin bilinçlenmesi gerektiğini ve birlikte hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

Basından tasarruf kararını gözden geçirin! 'Yerel basın demokrasinin kılcal damarıdır' Basından tasarruf kararını gözden geçirin! 'Yerel basın demokrasinin kılcal damarıdır'

Hayvan Yetiştiriciliğinde Yaşanan Sıkıntılar

Çoban Ali Ertuğ, hayvan yetiştiriciliğinde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Ertuğ, su, mera ve sigorta eksikliği gibi sorunlardan bahsetti ve küçükbaş hayvancılığı bırakan çobanların yaşadıkları zorlukları anlattı.

Tarımsal Üretimdeki Örgütlenme Eksikliği

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, tarımsal üretimdeki örgütlenme eksikliğine dikkat çekti ve çiftçilere üretimden gelen güçlerini kullanarak örgütlenmeleri çağrısında bulundu. Yıldırım, panelistlere katılımları nedeniyle teşekkür etti. Panelin ardından Finike Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Özdemir, Ali Ekber Yıldırım ve panelistlere teşekkür plaketi sundu.

Kaynak: Haber Merkezi