Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Alaçeşme Mahallesi’nde, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle badem ağaçları erken çiçek açtı. Bu durum, çiftçiler arasında endişeye neden oldu.

Antalya ve İlçeleri Elektrik Kesintisi! 13 Nisan 2024 Cumartesi Antalya ve İlçeleri Elektrik Kesintisi! 13 Nisan 2024 Cumartesi

Kışın Ilıman Geçmesi ve Badem Ağaçları

Alaçeşme Mahallesi Muhtarı Hasan Uluğkay, kış ayının ılıman geçmesi nedeniyle badem ağaçlarının erken çiçek açtığını belirtti. Uluğkay, badem ağaçlarının en zayıf noktasının, sıcak havaya çabuk aldanmaları olduğunu ifade etti. Uluğkay, “İnşallah bu durum üreticilerimizi sıkıntıya sokmaz. Eskiden badem ağaçları Nisan ayında açmaya başlardı. İnşallah Mart ayında muhtemel bir soğuk havada çiçekler dökülmez” dedi.

A W169231 03

İklim Değişikliği ve Badem Üretimi

Uluğkay, havaların sıcak olmasından dolayı ağaçların aldandığını ve bu durumun bademlerin meyvesini olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Makbule Çelik ise, havaların ılık gitmesi nedeniyle şubat ayında çiçeklerin açmasının kendilerini şaşırttığını söyledi. Çelik, "Havalar her geçen yıl farklı oluyor. Son yıllarda kar yağışları azaldı. Bu yıl kar yağmadı. Don olmadı. Ilıman hava ile badem çiçekleri bir haftada açtı. İklimlerimiz değişiyor. Küresel ısınmadan dolayı günü gününe uymuyor. Bu yıl geçen yıl aldığımız verimi alacağımızı tahmin etmiyorum” diye konuştu.

Bu durum, iklim değişikliklerinin tarım üzerindeki etkisini gösteriyor ve çiftçilerin gelecekteki üretim planlarını etkileyebilir.

Kaynak: İHA