Antalya, Türkiye'nin turizm başkenti olarak yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında rekorunu bir kez daha tazeledi. Bu yılın ilk 5 ayında turizm sezonuna güçlü bir başlangıç yapan Antalya, 4 milyona yakın ziyaretçiyle yeni bir rekora imza attı.

Antalya turist sayısında rekor kırdı

Antalya'nın yılın ilk 5 ayında ağırladığı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,26 artış gösterdi. Bu muazzam artışla, Antalya tüm zamanların en iyi başlangıç rekorunu tazeledi ve ilk 5 ayda toplamda 3 milyon 959 bin 267 ziyaretçiyi ağırladı.

İlk sırada Almanya

Yılın ilk 5 aylık döneminde Antalya'ya en çok turist gönderen ülke yine Almanya oldu. Almanya'dan gelen 974 bin 272 ziyaretçi ile Antalya'ya liderlik eden Almanya'yı, 857 bin 862 ziyaretçiyle Rusya Federasyonu ve 451 bin 341 ziyaretçiyle İngiltere takip etti. İngiltere'yi ise sırasıyla Polonya, Hollanda, Kazakistan, Ukrayna, Litvanya, Belçika ve Fransa izledi.

Antalya turist sayısında rekor kırdı

TÜİK'ten enflasyon sepeti açıklaması TÜİK'ten enflasyon sepeti açıklaması

Rusya Almanya'yı geride bıraktı

Antalya'nın doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken mayıs ayında da ziyaretçi sayısında rekor kırıldı. Bu yılın mayıs ayında Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,72 artarak 1 milyon 892 bin 302'ye ulaştı. Mayıs ayında en çok turist gönderen ülke Rusya Federasyonu oldu ve 491 bin 78 ziyaretçiyle Antalya'ya liderlik etti. Rusya Federasyonu'nu 434 bin 609 ziyaretçiyle Almanya ve 185 bin 221 ziyaretçiyle İngiltere izledi. Polonya, Hollanda, Kazakistan, Ukrayna, Litvanya, Romanya ve Belarus ise sırasıyla en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında yer aldı.

Antalya turist sayısında rekor kırdı

Ana pazar ülkelerden gelen ziyaretçi sayısında da dikkate değer bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, Rusya Federasyonu'ndan gelen ziyaretçilerde yüzde 26, Almanya'dan yüzde 14, İngiltere'den yüzde 23, Polonya ve Hollanda'dan yüzde 38, Kazakistan'dan yüzde 11, Ukrayna'dan yüzde 66, Romanya'dan yüzde 45 ve Belarus'tan da yüzde 36 oranında bir artış kaydedildi.

Kaynak: İHA