Türkiye Çekya'ya ihracat rekoru kırdı Türkiye Çekya'ya ihracat rekoru kırdı

Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun memleketi Alanya’da aylar önce yapılan ihaleden bir ses çıkmazken, ihalenin yapımı 3 yıl, işletmesi 12 yıl olarak açıklanmıştı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ihaleyi iktidara yakın Limak AŞ almıştı. Geçiş garantili ihalenin ardından ücretli geçiş olup olmayacağı tartışması başlamış ve ‘Ücret ne kadar olacak?’ diye sorulmuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun 16 Aralık 2023’te bakanlık sitesinden duyurduğu yap-işlet-devret modeliyle yapılan Antalya-Alanya Otoyolu ihalesinde ilerleme kaydedilmedi.

Bakan Uraloğlu, seyahat süresini kısaltacak ve konforlu yolculuk imkânı sağlayacak Antalya-Alanya Otoyolu ihalesinin 3 firma arasından en düşük teklifi sunan Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kazandığını belirtti.

Antalya Alanya Otoyol 1

Projeye dair bilgiler paylaşan Uraloğlu, “Proje Serik Kavşağı’ndan başlayacak, daha sonra doğuya yönelerek, Serik ve Manavgat ilçeleri sınırları içinde Toros Dağları’nın eteklerindeki koridoru takip edecek ve Konaklı’nın kuzeyinde Batı Kavşağı’nda sona erecek” dedi.

Bakan Uraloğlu açıkladı! Yeni yollar geliyor Bakan Uraloğlu açıkladı! Yeni yollar geliyor

OTOYOLUN TOPLAM UZUNLUĞU 122 KİLOMETRE

Antalya-Alanya Otoyolu Projesi’nde, 84 kilometre 2×3 şeritli otoyol ve 38 kilometre 2×2 şeritli bağlantı yolu bulunduğu aktaran Bakan Uraloğlu, otoyolun toplam uzunluğunun 122 kilometre olduğunu bildirildi. Uraloğlu, otoyolun Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinden geçtiği bilgisini de verdi.

Aradan 3 ay geçtikten sonra 2024 yılının mart ayının ilk günlerinde bu kez Bakan Antalya’da yapılan bir törende “En kısa zamanda yapım çalışmalarına da başlıyoruz. Şimdi buradan Antalya Alanya ne kadar sürüyor? 2 saat sürüyor. Trafik yoğun oldu mu 3 saat sürüyor, belki 3,5 saat sürüyor. Bunu bitirdiğimiz zaman eğer siz yasal sınırlarına uyarsanız ki biz onu tavsiye ediyoruz, Antalya -Alanya arası 1 saat sürmeyecek. 45 dakikada buradan Alanya'ya gidebileceğiz. Bu sene de çalışmalarına da dediğim gibi başlıyoruz” dedi.

Uraloğlu'dan otoyol ve köprü geçiş ücreti açıklaması: 'Çok düşüktü güncelledik' Uraloğlu'dan otoyol ve köprü geçiş ücreti açıklaması: 'Çok düşüktü güncelledik'

LİMAK NEDEN SESSİZ?

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yazılı soru önergesi verdi. Konuyla ilgili sorularını Bakan Abdulkadir Uraloğlu’na ileten Milletvekili Kılıç, Limak Şirketi'nin 113 milyar 56 milyon 150 bin TL'lik projede adım atmamasına dikkat çekti.

“ZAMAN VE ENERJİ KAYBI”

Antalya-Alanya otoyol ihalesine ilişkin açıklama yapan Şerafettin Kılıç “Antalya’mız; 3 milyona yaklaşan nüfusu ve sahip olduğu doğal ve tarihî güzellikleriyle cazibe merkezi olması sebebiyle her yıl kendi nüfusundan kat kat fazla yerleşik ve dönemsel misafiri ağırlamaya devam etmektedir. Hâl böyle olunca mevcut altyapı ve kara ulaşım yolları ihtiyaca cevap vermekte zorlanmaktadır. Özellikle Antalya’mızı doğu ilçelerine, Doğu Akdeniz’e, Güneydoğu’ya ve Ortadoğu’ya bağlayan tek yol olan D-400 karayolunun Alanya’ya kadar olan kesiminde çok ciddî yoğunluk görülmektedir. Bu durum zaman ve enerji kaybına sebep olmaktadır. Daha önce özellikle seçimlere yakın zamanda yapılacağı ilan edilen Antalya-Alanya Otoyolu’nun yapımına ne zaman başlanacağı merak edilmektedir” dedi.

SORULARINA YANIT ARADI

Limak Şirketi’nin sessizliğini korurken konuyla ilgili  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na seslenen Kılıç “Bahse konu güzergâhta trafik yoğunluğunu azaltmak adına planlanan başka bir çalışma var mıdır? Otoyolun ihalesi 16 Aralık 2023 tarihinde yapılmasına rağmen yapım işi neden halen başlatılmamıştır? Otoyol ne zaman faal hale gelecektir? İhaleyi kazanan Limak AŞ niçin sessiz durmaktadır? Vatandaşlarımız bu yolu ücretli mi geçecektir? Ücretli olacaksa ise bedeli ne kadar olacaktır? Günlük araç geçiş garantisinin 45 bin araç olduğu doğru mudur? Geçiş garanti sayısı neye göre belirlenmiştir” şeklinde konuşarak sorularının yanıtlanmasını  istedi.

Kaynak: Tayfun Akyatan