Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Muğla Akyaka Kadın Azmağı'nda hizmet veren gezi teknelerinin elektrikli ve çevre dostu teknelere dönüştüğünü duyurdu.

Son Dakika: Malatya deprem oldu! Son Dakika: Malatya deprem oldu!

Akyaka Kadın Azmağı'ndaki Gezi Tekneleri Artık Elektrikli 3

Çevresel Koruma İçin Büyük Adım

Özhaseki, Muğla'daki Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde, Akyaka Kadın Azmağı ve çevresinde gerçekleştirilen bu dönüşümün, çevreyi koruma ve kullanım ilkeleri doğrultusunda yapıldığını belirtti. Yazılı açıklamasında, gezi teknelerinin elektrikli teknelere dönüştürülmesi projesinin detaylarını paylaştı.

Akyaka Kadın Azmağı'ndaki Gezi Tekneleri Artık Elektrikli 4

2053 Hedefleri Doğrultusunda Çalışmalar Sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefleri doğrultusunda kararlılıkla çalıştıklarını vurgulayan Özhaseki, '2016 yılında başlattığımız proje sayesinde, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Akyaka Kadın Azmağı'ndaki tekneleri elektrikli ve çevre dostu teknelere dönüştürdük. Bu tekneler şarj edilebiliyor ya da güneş enerjisi kullanıyor. Böylece hem suyumuz hem de havamız daha temiz ve berrak hale geldi' dedi.

Akyaka Kadın Azmağı'ndaki Gezi Tekneleri Artık Elektrikli 2

Gürültü ve Çevre Kirliliği Azaldı

Özhaseki, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin biyolojik çeşitliliğini ve çevresel değerlerini korumak amacıyla hayata geçirilen bu projenin önemine değinerek, elektrikli tekneler sayesinde bölgedeki çevre ve gürültü kirliliğini en aza indirdiklerini belirtti.

Akyaka Kadın Azmağı'ndaki Gezi Tekneleri Artık Elektrikli 5

Çevreyi koruma konusunda kararlı olduklarını ifade eden Özhaseki, 'Dünya hepimizin evi, onu evlatlarımız için temiz tutmalıyız. Muğla Akyaka Kadın Azmağı'ndaki gezi teknelerinin çevre dostu ve elektrikli teknelere dönüşümüyle bu yönde önemli bir adım daha attık. Çevremiz her zaman temiz, yeşil ve masmavi olacak' şeklinde konuştu.

Akyaka Kadın Azmağı'ndaki Gezi Tekneleri Artık Elektrikli 6

6 bin nüfuslu Sakin Kent'in nüfusu 80 bine ulaştı 6 bin nüfuslu Sakin Kent'in nüfusu 80 bine ulaştı

Kaynak: İHA