Deniz suyu sıcaklıklarının dünya genelinde yaygın bir sorun olduğunu belirten Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, bu durumun özellikle okyanuslarda ciddi şekilde artışa sebep olduğunu ifade etti. 

Elazığ'da Gümüşkaya Mağarası doğal oluşumlarıyla büyülüyor Elazığ'da Gümüşkaya Mağarası doğal oluşumlarıyla büyülüyor

Akdeniz'de Hortumlar Arttı! İşte Nedeni (3) Result

Artan deniz suyu sıcaklıklarının deniz ekosistemlerinde ciddi zararlara yol açtığını vurgulayan Başıbüyü, türlerin davranışlarında, göç yollarında ve diğer birçok alanda olumsuz değişikliklere sebep olduğunu söyledi. Aynı zamanda, bu durumun yağış rejimlerini de etkilediğine dikkat çekti. Türkiye'de denizlerin hemen hemen hiç soğumadığını belirten Başıbüyük, bu durumun normal olmadığını ifade etti.

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mesut Başıbüyük

'Deniz Suyu Sıcaklığı Artışı Aşırı Hava Olaylarını Tetikliyor'

Deniz suyu sıcaklıklarının yükselmesinin şiddetli hava olaylarını tetiklediğini söyleyen Başıbüyük, bu durumun uzun bir süredir bilindiğini belirtti. Özellikle Akdeniz'de artan deniz suyu sıcaklıklarının çok sayıda hava olayına sebep olduğunu ifade eden Başıbüyük, Antalya'da dün yaşanan hortum felaketini örnek gösterdi. Bu tür olayların büyük çoğunluğunun doğrudan deniz suyu sıcaklığıyla ilişkili olduğunu belirten Başıbüyük, hortumlar, kasırgalar ve yoğun yağışların sıcak deniz suyuyla bağlantılı olduğunu açıkladı. Ayrıca, gelecekte de benzer hava olaylarının ve deniz ekosistemindeki değişikliklerin devam edeceğini öngördü.

Akdeniz'de Hortumlar Arttı! İşte Nedeni (4)

'Deniz Suyu Sıcaklığında 2-3 Derecelik Artış Gözleniyor'

Her yıl deniz suyu sıcaklığının arttığını ve bu yıl yaklaşık 2-3 derecelik bir artış yaşandığını belirten Başıbüyük, bu durumun deniz ekosistemini önemli ölçüde etkilediğini vurguladı. Deniz suyu sıcaklığındaki bu artışın, deniz ekosistemlerinde ciddi sorunlara yol açtığını söyleyen Başıbüyük, zaman zaman medyada gördüğümüz denizanalarının artması gibi haberlerin de bu durumla doğrudan ilişkili olduğunu ifade etti. Son 20-30 yılda deniz suyu sıcaklığının düzenli bir şekilde arttığını belirten Başıbüyük, bu trendin küresel ısınmanın devam etmesiyle birlikte daha da artacağını söyledi.

Akdeniz'de Hortumlar Arttı! İşte Nedeni (2)

Resmi Gazete’de yayımlandı! Balon balığı avlayanlara destek ücreti arttı Resmi Gazete’de yayımlandı! Balon balığı avlayanlara destek ücreti arttı

Kaynak: İHA