Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 2023 yılında kabul edilen dış kaynaklı projelerle desteklenen akademisyenlere teşekkür belgesi sundu. TÜBİTAK, Avrupa Birliği, TÜSEB ve diğer destekleyici kurumlar tarafından 93 projeye toplamda 68 milyon TL destek sağlandı.

Dış Kaynakların Önemi

YÖK tarafından Aday Araştırma Üniversitesi Programına dahil edildiklerini belirten Rektör Özkan, “Bugün burada, üniversitemizin bilimde öncü rolünü bir kez daha vurgulamak, başarılarımızı kutlamak ve siz üretken hocalarımıza teşekkürlerimizi sunmak amacıyla bir araya geldik. Üniversite olarak bilimsel araştırmalara önemli bir bütçe ayırıyoruz. Ancak, daha fazla bilimsel üretim hedefimize sadece kendi öz kaynaklarımızla ulaşmak zor olacaktır. Bu nedenle, dış kaynaklı destekler bizim için büyük önem taşımaktadır.” dedi.

2023’te Dış Kaynaklı 93 Proje

Rektör Özkan, 2023 yılında kabul edilen dış kaynaklı 93 projenin toplam bütçesinin 68 milyon TL olduğunu belirtti. “Bu projeler, sadece finansal bir rakam değil, aynı zamanda bilgi üretimine olan katkımızın somut bir yansımasıdır. TÜBİTAK, Avrupa Birliği, TÜSEB ve diğer destekleyici kurumlarla iş birliği içinde yürütülen bu projeler, üniversitemizin ulusal ve uluslararası düzeydeki etkinliğini artırmaktadır.” şeklinde konuştu.

Üniversitenin Gerçek Hazineleri

Rektör Özkan, “Yapay Zeka’dan biyoteknolojiye kadar geniş bir yelpazede yer alan bu projelerimiz üniversitemizi Araştırma Üniversitesi olma hedefine bir adım daha yaklaştırıyor. Yükseköğretim Kurulumuz tarafından Araştırma Üniversitesi Aday İzleme Programına dahil edilen 6 üniversiteden biri olduk. Araştırma üniversitesi olma hedefimiz, üniversitemizin bilimsel araştırmalara, projelere ve bilgi üretimine olan kararlılığının bir yansımasıdır. Bu yolda emek veren, özverili çalışmalarıyla sürece katkı koyan siz değerli hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu hedefe sizin gibi üretken ve fedakâr hocalarımızla ulaşacağımızdan hiç kuşkum yok. Sizler, bu üniversitenin gerçek hazinelerisiniz ve yaptığınız her araştırma, her proje bizleri daha da ileriye taşımaktadır. Geleceğe dair umutlarımızı ve hedeflerimizi paylaştığımız bu kutlu yolda, siz değerli hocalarımızla birlikte nice başarılara imza atacağımıza olan inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

Rektör Özkan, konuşmasının ardından projeleri desteklenen akademisyenlere teşekkür belgelerini takdim etti.

93 Projeye 68 Milyon TL Destek

TÜBİTAK 1001 Projeleri’nde 13 proje, TÜBİTAK 1711 (Yapay Zeka Ekosistem) Projelerinde 2 proje, TÜBİTAK 1003, 1005 ve 3005 Projeleri’nde 4 proje, TÜBİTAK 1004 Projeleri’nde 6 proje, TÜBİTAK Uluslararası İş Birliği Projeleri’nde 4 proje, Avrupa Birliği ve Diğer Uluslararası Projeler’le 7 proje, TÜBİTAK TEYDEB Projeleri’nde 5 proje, TÜBİTAK 1002 Projeleri’nde 28 proje, TÜSEB Projeleri’nde 17 proje ve Diğer Kurum ve Kuruluşlarca Desteklenen Projeler’de 7 proje olmak üzere toplamda 68 milyon 851 bin 459 TL destek sağlandı.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi/ Bülten