Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, akciğer kanserinin dünya genelinde en çok ölüme sebep olan kanser türü olduğunu vurgulayarak, hastalığın erken teşhisinin önemine dikkat çekti.

Akciğer kanserinin dünya genelinde en çok ölüme sebep olan kanser türü olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, kadınlarda meme kanseri ve erkeklerde prostat kanserine rağmen akciğer kanserinin ölüm oranlarında hala birinci sırada olduğunu ifade etti. Her yıl milyonlarca insanın akciğer kanserine yakalandığını ve bir milyonun üzerinde kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Fındıkçıoğlu, ülkemizde ise yılda 30 binden fazla kişiye akciğer kanseri teşhisi konulduğunu dile getirdi.

'Tütün ve Tütün Mamulleri En Büyük Tehlike'

Prof. Dr. Fındıkçıoğlu, akciğer kanserinin en büyük nedeninin tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesi olduğunu altını çizerek, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sigara alışkanlığının azalmadığını ve bu durumun ölüm istatistiklerine yansıdığını belirtti. Ayrıca, sigara içmeme ve pasif içicilikten kaçınmanın önemine vurgu yaparak, radyasyon, asbest, radon gazı, ağır metaller ve hava kirliliği gibi faktörlerin de kanser riskini artırdığını söyledi.

'Akıllı İlaçlar ve Erken Teşhis Önemli'

Sigara içmeyenlerde dahi akciğer kanseri görüldüğünü belirten Prof. Dr. Fındıkçıoğlu, genetik ve hormonal faktörlerin de hastalık gelişiminde rol oynadığını ifade etti. Günümüzde, sigara içmeyen hastalarda kullanılan hedefe yönelik tedavilerin etkili olduğunu ve immunoterapilerin umut vadettiğini dile getiren Fındıkçıoğlu, radyoterapideki ilerlemelerin de tedavi sürecine katkı sağladığını söyledi.

'Erken Teşhis Hayat Kurtarır'

Akciğer kanserinin erken safhada teşhis edilmesinin tedavi edilebilir bir kanser türü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fındıkçıoğlu, bu nedenle düzenli sağlık kontrollerinin önemine değindi. Sigara içen veya içmiş olan kişilerin özellikle şikayetlerini ciddiye almaları gerektiğini belirterek, erken teşhisin hastalıkla mücadelede büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

22. Mersin Pediatri Günleri başladı 22. Mersin Pediatri Günleri başladı

Kadınlarda akciğer kanseri vakaları arttı! Tek akciğerle yaşam mümkün mü? Kadınlarda akciğer kanseri vakaları arttı! Tek akciğerle yaşam mümkün mü?

Kaynak: İHA