Seferihisar ilçesinin Sığacık Mahallesi'nde bulunan marina genişleme planlarına karşı çıkanlar arasında Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da yer aldı. Ercan, Sığacık Sosyal Tesis Alanı'nda düzenlenen eylemde konuşarak, "Halkın malı olan bir yer. Şu anda bir kişinin malı. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde bunda kimsenin hakkı yok. Şu gerekçeyle ve bir bu gerekçeyle kimsenin toplumun denizini ve koyunu doldurup önüne bir kale gibi yapılar yapıp buna sahip çıkmaya hakkı hiçbir gerekçesi olmadan yoktur." şeklinde tepki gösterdi.

Bb820692 8Ba4 4B8B A2C5 18563Ae5C73E W

Deprem ve Çevre Hassasiyeti

Ercan, konuşmasında deprem ve çevre hassasiyetine vurgu yaparak, "Burada deprem çekincesi olmasa, süpürtü dalgaları yeniden gelmese bile marinanın işgal alanlarını genişletmesine asla izin verilemez. Bu koyun artık bir eşi yok ki. Küçücük bir koy burası. Sığacık koyu. Bu bizim atalarımızdan gelen bir emanettir." ifadelerini kullandı. Ayrıca, "Bu emaneti Türk Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına verdiler. Bu hiçbir şekilde başkasının işgal sahası olarak bir bireyin ya da bir kuruluşun işgal sahası olarak bu genişletmeye izin verilemez." diyerek endişelerini dile getirdi.

Naci Görür'den Belediye Başkanlarına Deprem Uyarısı Naci Görür'den Belediye Başkanlarına Deprem Uyarısı

"Daha Büyüğü Gelebilir"

30 Ekim 2020'de yaşanan deprem ve sonrasında meydana gelen tsunamide bir kişinin hayatını kaybetmesini hatırlatan Ercan, "Burada büyük bir kıyım yaşamadınız. Bir kişi öldü ama bu daha büyük olabilir miydi? Olabilirdi. Şimdi bundan sonra daha büyüğü gelebilir mi? Gelebilir." şeklinde uyarılarda bulundu. Ercan, "Depremin resmi büyüklüğü 6.6. Biliyorsunuz her depremin bir resmi büyüklüğü bir de gerçek büyüklüğü var. Ama depremin gerçek büyüklüğü 7." diyerek, gelecek risklerine dikkat çekti.

A0682Df7 9596 494D A7Fd B11Ebcec5570 W

"İsterse 100 tane ÇED raporu yaptırsınlar"

Marina genişlemesi planlarına ilişkin doğaya vereceği zararlara da değinen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Sığacık Koyu zaten çok küçük olduğu için yaklaşık 137 dönümlük bir alanın bir Kolin şirketinin alması kabul edilebilir bir olay değildir. İnsan mantığına aykırı bir olaydır." şeklinde eleştirilerde bulundu. Ercan, "Hiç burada yaşamayan bir Ağrılının, Trabzonlunun, Hataylının, Antalyalının, Edirnelinin, Tekirdağlının, İstanbullunun da burada hakkı vardır. Sen kime sordun? ÇED raporu yetmez. İsterse 10 tane, 100 tane ÇED raporu yaptırsınlar. ÇED biziz. Biz istemeyince asla olmaz." şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Kaynak: ANKA