Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde bulunan ve 'Yeşil Camii' olarak da bilinen Köprüköy Camii, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte doğanın kucağında yeniden yeşermeye başladı. Cami, duvarları, kubbesi ve minaresini saran sarmaşıklarla adını duyuruyor.

A W197459 01 Result

Antalya elektrik kesintisi! Alanya'da 7 saat elektrik kesintisi yaşanacak Antalya elektrik kesintisi! Alanya'da 7 saat elektrik kesintisi yaşanacak

Doğanın Olağanüstü Dokunuşu

Köprüköy Camii, 1930 yılında ibadete açıldığından beri doğanın olağanüstü dokunuşunu üzerinde taşıyor. Camiye yaklaşık 55 yıl önce Gülek Boğazı'ndan getirilen bir kök sarmaşık dikilmişti. Ancak zamanla bu sarmaşığın kökleri yayıldı ve caminin çevresini sardı. Doğanın kucağında yeşeren cami, halk arasında 'Yeşil Camii' olarak anılmaya başlandı.

A W197459 07 Result

Botanik Bahçe Güzelliği

Caminin avlusu da adeta bir botanik bahçesine dönüştü. Begonya, gül, lavanta, nar, nergis, defne ve gelin duvağı gibi birçok bitki türüyle süslenen avlu, ziyaretçilerin gözlerini büyülüyor.

A W197459 02 Result

Halkın Huzur Mekanı

Kentteki sıcak havaların artmasıyla birlikte, vatandaşlar namaz saatleri dışında da camiye akın ediyor. Cami, ziyaretçilerine huzur verirken, birçok dizi ve filmde de mekân olarak kullanılarak adını geniş kitlelere duyuruyor.

A W197459 03 Result

'Gül ve Çiçeklerle Dolu Bir Atmosfer'

Cami müezzini İbrahim Aydın, yaptığı açıklamada, 'Bu sene de sarmaşıklarımız açtı. Sarmaşıkların yanı sıra güllerimiz ve birçok çiçek türü de var. Yerli ve yabancı turistler sık sık buraya geliyorlar. Çok uzaklardan gelip fotoğraf çekiyorlar. Gelen kişiler caminin içerisini de geziyorlar. Böyle ziyaretçileri gördüğümüz zaman çok mutlu oluyoruz. Burada zaman zaman 20'ye yakın çiçek türü oluyor. Burada hiçbir zaman gül ve çiçek eksik olmuyor' dedi.

A W197459 11 Result

'Güzelliğin Kaynağı İnsanlarımız ve Camimiz'

Cami cemaatinden Mustafa Durur ise, 'Sarmaşıklar kuruyor ama her sene tekrar kavuşuyoruz. Burada oturanlar mahallemizin yerlisi ve bu güzellik ondan kaynaklanıyor. Burada çok güzel bir atmosfer var. Bir dönem muhtarlık yapmıştım, internetten numarayı bulup beni arayan çok oldu. Buranın adresini soranlar oldu ve birçoğuna fotoğraflarını yolladım. Burayı gelip görsünler mahallemiz, insanımız ve camimiz çok güzel' şeklinde konuştu.

Adana'da sağlık çalışanlarına kürekli saldırı! Biri hamileydi Adana'da sağlık çalışanlarına kürekli saldırı! Biri hamileydi

Kaynak: İHA