Adana'nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Afetevleri Mahallesi'nde yaşayan yüzde 70 işitme engelli Leyla Sönmez (38) ve 9 yaşındaki oğlu Ali Necmettin Akgün, kirayı ödeyemedikleri için evden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya. Leyla Sönmez, eşinden boşandıktan sonra ailesinin desteğiyle bir ev kiralayarak yaşamını sürdürüyordu.

Zorlu Süreç:

Ancak, Leyla Sönmez'in anne ve babasının hayatını kaybetmesiyle desteksiz kalan genç kadın ve oğlu, geçen Haziran ayında kira kontratlarının sona ermesiyle ev sahibi B.T.'nin evi boşaltmalarını istemesiyle karşılaştı. Engelli maaşıyla geçinen aile, yeni bir ev bulamayınca zorlu bir süreçle karşılaştı.

A W102726 01

Ev Sahibi İcra Yolladı:

Leyla Sönmez'in engelli maaşıyla geçinen ailesi, ev bulamayınca ev sahibi B.T.'den gelen icra ile tehdit edildi. İddialara göre, B.T., kadın ve oğlunu evden çıkmaları için tehdit etti. Ali Necmettin Akgün, yaşanan durumu şu sözlerle anlattı: "Ev sahibi kirayı ödeyemediğimiz için evden çıkarıyor. İcra yolladı bize. 2 gün sonra bizi evden çıkaracak, sokakta kalacağız. Gidecek yerimiz de yok, paramız da yok. Bu durumda evin aylığını da ödeyemiyoruz. Bir tek annem engelli maaşı alıyor."

Çaresiz Çocuk:

Dervişler İlkokulu'nda 4. sınıfa giden Ali Necmettin, hem okuyup hem de çocuk olduğu için çalışamadığını belirtti. Kendi yaşına göre küçük olması nedeniyle annesine yardım edemeyen çocuk, ailesinin yaşadığı zorlukları şu şekilde dile getirdi: "Çalışmak istiyorum ama çalışamıyorum. Yaşım da küçük diye bir şey yapamıyorum. Annemin akrabaları da yardım etmiyor. Ev sahibi gelip bizi korkutuyor. Keşke ben de büyük olsaydım, anneme yardımcı olurdum. Büyüyünce de avukat olup annemi korumak, ona bakmak istiyorum. Annem işitme engelli, kendisini ifade edemiyor."

A W102726 02

Ev Sahibinden Açıklama:

Ev sahibi B.T., kiracının borçlu olduğunu ve kendi ihtiyacı için evi boşaltmalarını istediğini belirterek tehdit iddialarını reddetti. B.T., yaşanan durumu şu şekilde açıkladı: "Kiracı borçlu. Ben eve geçeceğim, bu yüzden evden çıkmalarını istedim. Ancak tehdit iddiaları asılsızdır."

Kaynak: İHA