Adana'nın Feke ilçesinde lavanta üreticileri, artan çekirge popülasyonu nedeniyle zor günler yaşıyor. Bölgede etkili olan yağışlar ve çekirge istilası, lavanta bahçelerine zarar veriyor.

A W217877 02 Result

Geçen Yıl Hasat Yapamadılar 

Üreticiler, geçen yıl hiç hasat yapamadıklarını ve bu yıl da yüzlerce çekirge nedeniyle lavantaların zarar gördüğünü belirtiyor. Yapılan zirai ilaçlamaların yağmur geçişleri nedeniyle etkisiz kaldığını ifade eden üreticiler, lavanta bahçelerinde çekirgelerle mücadele etmekten yorgun düştüklerini dile getiriyor.

Feke'de lavanta üreticisi olan Yücel Yavuz, bahçesinde yapılan ilaçlamaların yağmurlarla birlikte etkisiz hale geldiğini ve lavanta bahçesinde yüzlerce çekirgeyle mücadele ettiklerini aktarıyor. Yavuz, çekirge istilasının lavanta hasadını olumsuz etkilediğini ve artık hasat yapacak lavanta kalmadığını belirtiyor.

A W217877 07 Result

Lavanta Üreticisi Zorda 

Aynı bölgede lavanta yetiştiren Emine Yavuz ise binlerce çekirgeyle başa çıkmakta zorlandıklarını dile getiriyor. Yavuz, lavanta bahçesinde yapılan bakım ve ilaçlamalara rağmen çekirge istilasını önleyemediklerini ifade ediyor.

A W217877 06 Result

Üreticilerden Sevim Aksoy da ilaçlama ile mücadele ettiklerini ancak aşırı çekirge istilasıyla başa çıkmakta zorlandıklarını belirtiyor. Aksoy, lavantanın çiçek açmasına bile izin vermediklerini sözlerine ekliyor.

A W217877 03 Result

İlaç Desteği 

Feke İlçe Tarım Müdürlüğü ise çekirge popülasyonunun arttığı bölgelere ilaç desteği sağlandığını ve bölgesel olarak saha taraması yapıldığını belirtiyor. Ancak bireysel bahçe ve tarla sahiplerinin zirai ilaç bayilerinden ilaç temin ederek mücadele etmeleri gerektiğine vurgu yapıyor.

Meclis’te onaylandı: Borçlara af geliyor! Meclis’te onaylandı: Borçlara af geliyor!

Adana'da yılın ilk çeyreğinde ihracat rekoru kırıldı Adana'da yılın ilk çeyreğinde ihracat rekoru kırıldı

Kaynak: İHA