Adana'nın Ceyhan ilçesinde Ceyhan Belediyesi'ne hibe edilen tarihi Güleçyüz Konak restore edilip sosyal tesis olarak kullanılacak.

Fatih'in Mirası Ayasofya'da Yaşatılıyor: Müzeye 30 Yeni Eser Eklendi! Fatih'in Mirası Ayasofya'da Yaşatılıyor: Müzeye 30 Yeni Eser Eklendi!

Güleçyüz Konak Nerede?

Adana'nın ilçesi Ceyhan'da bulunan ve 1940 yılında inşa edilen Güleçyüz Konak, ilçenin en eski yapıları arasında yer alıyor. Bu tarihi yapı, Ceyhan'ın kültürel mirasına önemli bir katkı sağlıyor.

A W200099 02 Result

Güleçyüz Ailesi Hibe Etti

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, ilçenin gelişimine yönelik önemli adımlar atarken, Güleçyüz ailesinden de destek geldi. Ailenin sahibi Sami Güleçyüz, konaklarını belediyeye hibe etti.

Restore Edilecek mi?

Tarihi Güleçyüz Konak, Ceyhan Belediyesi tarafından restore edilerek, yeniden hizmete sunulacak. Bu süreçte, yapıya özgü tarihi dokunun korunması ve konakların geçmişine uygun bir şekilde restore edilmesi önem taşıyor.

A W200099 03 Result

Belediye Başkanından Teşekkür 

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, Güleçyüz ailesine teşekkür ederek, konağın Ceyhan halkına kazandırılması için önemli bir adım attıklarını belirtti. Ayrıca, konakların restore edilerek sosyal tesis olarak kullanıma açılacağını vurguladı. Aydar, '2019 yılında konağın bulunduğu alanı yeniden imar edip rekreasyon alanına çevirdiğimizde bu konakla ilgili düşüncelerimiz vardı. Bu konağı restore edip Ceyhan Belediyesi tarafından güzel bir sosyal tesis haline getireceğiz ve Ceyhanlıların kullanımına açacağız. Bu konağa, bu değerlere ve bu kültüre sahip çıkacağız. Sami Güleçyüz, sağ olsun bizim bu hayallerimizi gerçekleştirmemize vesile olup konağı ücretsiz bize hibe etti. Ceyhan halkı adına kendilerine teşekkür ediyorum' ifadelerini kullandı.

A W200099 04 Result

Güleçyüz Konak'ın Tarihçesi Nedir?

Sami Güleçyüz, Güleçyüz Konak'ın tarihini şöyle anlattı: '1940’lı yılların başında dedem tarafından inşa ettirildi. 1956 yılında ben bu konakta doğdum. 68 yıldır ikametim bu konakta. Böyle bir değerin Ceyhan'a kazandırılması için sayın başkanın dinamik ve fikirlerinden yararlanarak, kurumsal kimliği olan Ceyhan Belediyesi'ne teslim etmekten mutluluk duyuyorum.'

Adana'da Ceyhan'ın iki yakasını birleştirecek köprü projesi başladı Adana'da Ceyhan'ın iki yakasını birleştirecek köprü projesi başladı

Kaynak: İHA