ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yaptığı telefon görüşmesinde, Filistinli mültecilerin bulunduğu Refah'a yönelik bir kara operasyonuna karşı olduklarını açıkça ifade etti.

Beyaz Saray, Başkan Biden'ın, Refah'a sığınan 1 milyondan fazla Filistinlinin şehirden çıkarılmadan ve yardım alacakları bir yere yönlendirilmeden bir operasyonun başlatılmaması gerektiğini Netanyahu'ya ilettiğini bildirdi.

Peru Trans Bireyleri Akıl Hastası Olarak Tanımlayan Yasa Tasarı Hazırladı Peru Trans Bireyleri Akıl Hastası Olarak Tanımlayan Yasa Tasarı Hazırladı

Beyaz Saray Sözcüsü'nün Açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, ABD'nin bu konuda İsrail hükümetine yönelik endişelerini ilettiğini belirtti. Kirby, ABC kanalında yaptığı konuşmada, İsrail'in bir kara saldırısı başlatmadan önce ABD'nin görüşlerini dikkate alacağına dair güvence verdiğini söyledi. Refah'ta hafta sonu İsrail hava saldırıları sonucu üç evin vurulduğu ve 13 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kahire'deki Görüşmeler ve İlerleyen Süreç

Biden ve Netanyahu'nun telefon görüşmesi, Kahire'de yeni tur rehine takası görüşmeleri başlamadan hemen önce gerçekleştirildi. Katar'dan üst düzey bir yetkili, her iki tarafın da yeni görüşmelerde daha fazla ciddiyet ve kararlılık göstermeleri gerektiğini belirtti. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, iki tarafın da siyasi çıkarlarına odaklanarak hareket ettiğini ve bunun kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Diplomatik Turuna Başlangıç

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dünya Ekonomik Forumu marjında diplomatik görüşmeler için Suudi Arabistan'a geldi. İsrail delegasyonunun önümüzdeki günlerde son önerileri değerlendirmek için Mısır'a gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Kardelen Özdemir