Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron, Orta Asya turu için tahmini 42 milyon sterlin değerinde lüks bir jet kiraladığı için eleştirilerin odağında. Jet vergi mükelleflerinin parasıyla yapılan harcamalar konusunda yeni bir tartışma yarattı.

Britanya Dışişleri Bakanı, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Moğolistan'ı kapsayan beş günlük bir gezi için lüks bir jet olan Embraer Lineage 1000 ile seyahat etti. Ancak bu seyahat için bu kadar yüksek maliyetli bir jet kullanılması, birçok kişi tarafından gereksiz ve aşırı harcama olarak görüldü.

'Vergi mükelleflerinin sırtından yüz binlerce sterlin harcamayı haklı çıkarmaz'

Gölge başsavcı Emily Thornberry, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda Cameron'ı eleştirerek, "Bir hafta içinde birden fazla ülkeye seyahat ederken bir uçak kiralaması gerekebileceğini anlıyorum, ancak bu, piyasadaki en lüks özel jetlerden birini kiralamak için vergi mükelleflerinin sırtından yüz binlerce sterlin harcamayı haklı çıkarmaz," dedi.

Refah'ta ikinci sivil k*tliamı: Çadır kampa düzenlenen saldırıda 21 kişi ö*dü Refah'ta ikinci sivil k*tliamı: Çadır kampa düzenlenen saldırıda 21 kişi ö*dü

Thornberry, uçağın fotoğraflarını da paylaşarak eleştirilerini artırdı. Bu, Cameron'ın vergi mükelleflerinin parasını nasıl harcadığı konusunda daha fazla şeffaflık talep edenlerin dikkatini çekti.

Dışişleri Bakanlığının Yanıtı

Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi sözcüsü, eleştiriler karşısında, "Dışişleri Bakanı'nın görevi, Birleşik Krallık'ın çıkarlarını takip etmek üzere yurtdışına seyahat etmesini gerektirmektedir. Bu durumda bunu yapmanın en etkili yolu buydu. Tüm seyahat kararlarında paranın değeri göz önünde bulundurulur ve şeffaflık için maliyetler rutin olarak yayınlanır," şeklinde yanıt verdi.

Daha Önceki Benzer Eleştiriler

Bu, benzer eleştirilerin ilk örneği değil. Geçen yıl Cameron'ın selefi James Cleverly, sekiz günlük Karayipler ve Latin Amerika turu için aynı tip bir uçak kullandığında yaklaşık 348 bin sterlin fatura nedeniyle eleştirilmişti. Ayrıca, Başbakan Rishi Sunak, Britanya içindeki seyahatlerinde kısa mesafeli uçak yolculuklarına olan düşkünlüğü nedeniyle de eleştiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi