ABD'nin Maryland eyaletinde yer alan Baltimore kentinde, 26 Mart'ta meydana gelen köprü kazasında kaybolan son işçinin cansız bedeni bulundu. Singapur bandıralı "Dali" adlı kargo gemisinin çarpması sonucu yıkılan Francis Scott Key Köprüsü'nden nehre düşen işçilerden 6'ncısının bulunmasıyla arama çalışmaları sonlandırıldı.

Yetkililer, haftalar süren arama çalışmalarının ardından 37 yaşındaki Guatemalalı Jose Mynor Lopez'in cansız bedenine ulaştıklarını açıkladı. Maryland Valisi Wes Moore, kazada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunarak, "Jose Mynor Lopez, ailesi ve onu seven herkes için dua ediyoruz. Kalıcı destek taahhüdümüzde kararlıyız. 6 Marylandli işçiyi sonsuza kadar hatırlayacağız" ifadelerini kullandı.

Yıkılan Köprüden Nehre Düşen Işçilerin Tamamının Cansız Bedenine Ulaşıldı2 Result

Ne Olmuştu

26 Mart'ta Baltimore Limanı'ndan Sri Lanka'nın başkenti Colombo'ya gitmek üzere yola çıkan kargo gemisi, Patapsco Nehri üzerindeki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarptı. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki köprü, çarpmanın etkisiyle çöktü ve köprüdeki araçlar ile işçiler nehre düştü. 8 işçiden 2'si kazadan sağ kurtulurken, diğer 6 işçi için arama çalışmaları başlatıldı.

Almanya'dan Ukrayna İçin Kritik Hava Savunma Açıklaması Almanya'dan Ukrayna İçin Kritik Hava Savunma Açıklaması

Kazadan sonra başlayan arama kurtarma çalışmaları kapsamında ekipler, Alejandro Hernandez Fuentes, Dorlian Ronial Castillo Cabrera, Maynor Yasir Suazo-Sandoval, Carlos Daniel Hernandez Estrella ve Miguel Angel Luna Gonzalez'in cansız bedenlerine ulaşmıştı. Son olarak Jose Mynor Lopez'in de cansız bedenine ulaşıldığı bildirildi.

Yıkılan Köprüden Nehre Düşen Işçilerin Tamamının Cansız Bedenine Ulaşıldı3 Result

Enkaz kaldırma çalışmaları hızla devam ediyor

Kazanın ardından enkaz kaldırma çalışmaları hızla devam ediyor. Şu anda kargo gemisinde 3-4 bin ton ağırlığında demir bulunduğu, geminin hafta sonuna kadar yeniden yüzdürülmesinin planlandığı öğrenildi. Biden yönetimi, yıkılan köprünün enkazının kaldırılması için Maryland eyaletine 60 milyon dolarlık federal bütçe ayırdı.

Yıkılan köprünün yeniden inşasının 2 milyar dolara mal olacağı ve 2028 sonbaharında tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

Kaynak: İHA