62 Yaşındaki Adamı Diri Diri Gömdüler! 62 Yaşındaki Adamı Diri Diri Gömdüler!

ABD merkezli haber kanalı CBS News, Washington yönetiminden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD'nin geçtiğimiz hafta İsrail'e yönelik bir bomba sevkiyatını, Refah'taki sivillerin insani ihtiyaçlarıyla ilgili endişeler nedeniyle durdurduğunu aktardı. Bu adım, Refah'ta gerçekleştirilecek olası bir operasyonun insani sonuçlarıyla ilgili ciddi kaygıların olduğunu gösteriyor.

CBS News'in haberine göre, ABD'nin bomba sevkiyatını durdurma kararının ardında, İsrail'in Gazze'nin güneyinde 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı Refah'ta büyük bir kara operasyonu yapacağına dair endişeler bulunuyor. Üst düzey yetkili, "ABD'nin tutumu, İsrail'in Refah'taki sivillerin insani ihtiyaçlarını tam olarak ele almadığı yönündeydi" dedi.

Silah Sevkiyatının Durdurulma Nedeni

Yetkili, İsrail ile Stratejik Danışma Grubu formatında görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Bu görüşmelerin Refah'taki insani ihtiyaçlar ve İsrail'in bölgede nasıl hareket edeceği konusunda devam ettiğini söyledi. İncelemenin sonucunda geçtiğimiz hafta, her biri 907 kilogram olan 1.800 adet bomba ve her biri 226 kilogram olan 1.700 adet bombadan oluşan bir silah sevkiyatının durdurulduğu belirtildi.

ABD'nin Nihai Kararı Bekleniyor

ABD, 900 kilogramlık bombaların son kullanımını ve Gazze'nin diğer bölgelerinde yoğun nüfuslu ortamlarda neden olabilecekleri yıkımı dikkate alarak sevkiyatı durdurdu. Yetkili, "Bu sevkiyata nasıl devam edeceğimiz konusunda nihai bir karar vermedik" dedi.

Kaynak: İHA