Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (TESKİ) altyapı yetersizliği nedeniyle, aynı anda beş farklı noktada su patlağı meydana geldi. Bayram günü yaşanan bu olay, vatandaşların susuz kalmasına sebep oldu. Bazı sokaklara tankerlerle su taşınırken, 90'lı yılları aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

A W229777 04 Result

Bayram öncesi Güveniş Caddesi üzerinde çalışmalar yapan TESKİ ekipleri, arızayı giderip hatta su verdi. Ancak, bayram dolayısıyla ilçedeki su tüketiminin az olması, basınç sorunlarına yol açtı ve su borularında olması gerekenden fazla basınç oluştu. Bu durum, Çerkezköy'ün çeşitli mahallelerinde aynı anda beş noktada su patlaklarına neden oldu.

Adana'da kanalda yüzen çocukları tek tek çıkardı Adana'da kanalda yüzen çocukları tek tek çıkardı

Beş Ayrı Noktada Sorun

Basınçla birlikte, Fatih Mahallesi, Fevzipaşa Mahallesi, İstasyon Mahallesi ve Bağlık Mahallesi'nde çok sayıda su patlağı meydana geldi. Artan arızalar karşısında Çerkezköy'deki TESKİ ekipleri yetersiz kaldı ve çevre ilçelerden destek ekipler çağrıldı. Kapaklı, Saray ve Çorlu'dan gelen takviye ekipler, Çerkezköy'e su sağlamaya çalıştı.

A W229777 06 Result

Vatandaşların Tepkisi

Su patlakları, vatandaşlar arasında büyük tepki yarattı. Çerkezköy'ün acil altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu belirten vatandaşlar, bayram günü yaşanan susuzluğa isyan etti. Bir vatandaş, 'Tatile gidemedik, elimizi yüzümüzü yıkayamıyoruz. Bayramda abdest alıp camiye gidemedik,' diyerek tepkisini dile getirdi.

TESKİ'ye Para Toplama Önerisi

Fabrikalarda işçi olarak çalışan bir başka vatandaş ise, 'İki günlük iznimiz var, iki gün boyunca susuzluktan evde kaldık. Çerkezköy halkı olarak TESKİ'ye para toplayıp bu sorunu çözmeleri için yardım edelim,' dedi.

Fabrikaların Suyu Var, Evlerde Yok

Bir başka vatandaş da, 'Fabrikaların suyu akarken, evlerde neden su yok? Ana boru patladı deniyor, TESKİ neden yedek borularla şehri besleyemiyor? Kriz yönetimi neden yok?' diyerek tepkisini gösterdi.

A W229777 01 Result

Tankerlerle Su Taşındı

Çerkezköy'de iki gündür susuz kalan bazı sokaklara, Çerkezköy Belediyesi tarafından tankerlerle su taşındı. Vatandaşların yardım talepleri karşılanarak, tankerlerle su taşımaya devam edildi. Su kesintisi yaşanan sokaklarda, vatandaşlar kokudan rahatsız olduklarını dile getirdi.

Marmara Denizi'nde deprem! Marmara Denizi'nde deprem!

Kaynak: İHA