İzmir merkezli Megapol Yapı'nın iflas ettiği haberleri, Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir tarafından yalanlandı.

Megapol Group Yönetimi İflas Haberlerini Yalanladı

Megapol Group'un yönetim kurulu başkanı Selim Gökdemir, şirketin iflasına dair çıkan haberleri yalanladı. Gökdemir'in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tasfiye Süreci ve Hukuki Durum:

Şirket, 1 Ekim 2002 tarihinde tasfiyesine karar verilmiş olup yasal olarak ismi "Tasfiye Halinde Megapol Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi" olarak değiştirilmiştir. Şirketin sermayesi 1.000 TL'dir. İzmir Konak'taki "Pirinç Center" inşaatını kat karşılığı tamamlamış ancak arsa sahiplerinin hak edilen bağımsız bölümün devrini geciktirmesi ve gecikme tazminatı talebiyle mahkemeye gitmeleri nedeniyle karşılıklı davalar 20 yıldır sonuçlanmamıştır.

Yargı Süreci ve Kararlar:

Yargıtay, şirket lehine ve aleyhine ilgili mahkemenin aldığı kararları bozmuş, ancak yargı süreci hala devam etmektedir.

Ekmeğe zam gelecek mi? Fırıncılar Federasyonu Başkanı açıkladı Ekmeğe zam gelecek mi? Fırıncılar Federasyonu Başkanı açıkladı

Haberin Yanıltıcı Algısı:

Selim Gökdemir, haberde yer alan "Tasfiye Halinde" bölümünün çıkarılarak iflasına karar verilen şirketin Megapol Group olduğu algısının yanıltıcı olduğunu belirtti. Ayrıca, iflas kararıyla Megapol Group'un iflas ettiği düşüncesinin oluşturulmaya çalışıldığını vurguladı.

Sermaye ve Şirket Aidiyeti:

Gökdemir, 1.000 TL sermayeli "Tasfiye Halinde Megapol Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi"nin Megapol Group şirketlerinden biri olmadığını açıkladı. Ayrıca, iflas haberleriyle hiçbir ilgisi bulunmayan Selim Gökdemir'in tek ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak temsil ettiği Megapol Emlak Yatırım A.Ş.'nin sermayesinin 110.000.000 TL olduğunu belirtti.

Megapol Grup

İkinci İflas Kararı: Mahkeme Kararını Duyurdu

İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, Megapol Yapı için verdiği ikinci iflas kararını 27 Ekim 2023 tarihinde duyurdu. Basın İlan Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruda, şirketin iflas tasfiyesinin eski dosyası üzerinden yürütüldüğü ve ilgili kararın İİK'nın 166. maddesi gereğince ilan ve tebliğ edildiği belirtildi.

Megapol Yapı, Megapol Grup bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerden birisi olarak öne çıkıyor. Şirketin ortakları arasında, İzmir'de önemli iş merkezleri inşa eden iş insanı Selim Gökdemir de bulunuyor. Daha önce de iflas kararı alan şirket, sahiplerinin talebi üzerine kaldırılmıştı ancak bu kez ikinci kez iflasla karşı karşıya.

Megapol Grup Hakkında Genel Bilgi

Megapol Grup, 1950'lerde Mustafa Gökdemir tarafından kuruldu. İlk olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteren grup, Selim Gökdemir'in liderliğinde gayrimenkul, emlak yönetimi ve yenilenebilir enerji sektörlerine de yatırım yaparak faaliyet alanını genişletti. Megapol, İzmir'e küresel standartlarda önemli yapılar kazandırdı ve toplam 7 kulelik bir referansa sahip oldu. Şirket, Salhane İş Merkezi, Anadolu Apartmanı restorasyonu, ve Megapol Urla Evleri gibi projelerle İzmir'in öncü şirketlerinden biri haline geldi.

İflas eden şirketler arasında yer alan Megapol Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından ikinci kez iflas kararı ile karşı karşıya kaldı.

Kaynak: Nihat Saraç