Dermatoloji uzmanı Dr. Elif Yiğit, güneşin zararlı UV ışınlarının cilt hastalıklarına yol açtığını belirtti. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte güneşin etkisinin artmasıyla birlikte cilt sağlığının korunmasının önemini vurgulayan Dr. Yiğit, güneşe karşı tedbir alınmazsa çeşitli cilt sorunlarının ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Güneşe Karşı Korunma Önlemleri

Dr. Yiğit, güneşe karşı alınabilecek önlemleri açıkladı ve bahar aylarında sıkça görülen 5 cilt hastalığı hakkında bilgi verdi.

Tarçın Nasıl Yetiştirilir? Tarçın Türkiye'de Hangi Bölgede Yetiştirilir? Tarçın Nasıl Yetiştirilir? Tarçın Türkiye'de Hangi Bölgede Yetiştirilir?

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisinin cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı reaksiyon gösterdiğini belirten Dr. Yiğit, bu durumun kaşıntılı kızarıklık, kabarıklık ve isilik gibi belirtilerle kendini gösterdiğini ifade etti. Polimorf ışık reaksiyonu, aktinik prurigo, kronik aktinik dermatit ve güneş ürtikeri gibi çeşitli türleri bulunan güneş alerjisinin önlenmesinin en etkili yolunun güneşten korunma olduğunu vurguladı.

Kurdeşen (Ürtiker)

Dr. Yiğit, ürtikerin baharla birlikte polenlerin artmasıyla ortaya çıktığını belirtti. Kabarık, kaşıntılı ve soluk döküntülerin belirtileri olduğunu ifade eden Dr. Yiğit, bu durumun hastaları özellikle geceleri rahatsız edebileceğini ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Şiddetli kaşıntıların göz kapağı ve dudaklarda şişmelere neden olabileceğini ve acil müdahale gerektirebileceğini belirtti.

Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonlarının sulu veya kuru deri, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterdiğini belirten Dr. Yiğit, özellikle şeker hastalarında ayaklarda sıkça görülen bu enfeksiyonun ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Kişisel temizliğe dikkat edilmesi, sentetik olmayan ayakkabılar giyilmesi ve pamuklu giysilerin tercih edilmesinin önemine değindi.

Alerjik Deri Hastalıkları

Bahar aylarında alerjik deri hastalıklarının riskinin arttığını belirten Dr. Yiğit, atopik egzama, alerjik rinit ve astım gibi hastalıkları olan kişilerde alerjik cilt sorunlarının gelişme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Bu dönemde alerjiyi tetikleyen faktörlerden kaçınılması ve uzman hekimden destek alınması gerektiğini vurguladı.

Baharda sık görülen cilt hastalıkları neler? Nasıl korunmalı? Baharda sık görülen cilt hastalıkları neler? Nasıl korunmalı?

Güneş Lekeleri

Güneşin etkisiyle deride görülen lekelerin önemine değinen Dr. Yiğit, güneşin cilde ulaşmasını engelleyecek kıyafetler giyilmesi ve güneş kremi kullanılmasının önemli olduğunu belirtti. Güneş lekelerinin ilerleyen dönemlerde cilt kanseri gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini vurguladı.

Güneşten Korunma: '20’li yaşlar cilt bakımı rutinine başlamak için ideal bir zaman' Güneşten Korunma: '20’li yaşlar cilt bakımı rutinine başlamak için ideal bir zaman'

Kaynak: İHA