İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, Hamas'la esir takası anlaşması yapılmazsa, Binyamin Netanyahu hükümetinin düşebileceği uyarısında bulundu. Gantz, Refah'a yapılan hava saldırılarının ardından, hükümetin esirlerin evlerine dönmelerini sağlamasının çok önemli olduğunu belirtti.

Maliye Bakanından Sert Tepki

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, hükümetin varlık hakkının işgal planlarından vazgeçildiğinde kalmayacağını söyledi. Bu açıklamalar, Savaş Kabinesi üyeleri arasında gerginliği artırdı. Smotrich, Hamas ile yapılacak esir takası anlaşmasını "Nazilere karşı aşağılayıcı bir teslimiyet" olarak tanımladı.

Savaş Kabinesi, Başbakan Binyamin Netanyahu, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve eski Genelkurmay Başkanları Benny Gantz ile Gadi Eisenkot'tan oluşuyor. Kabine, hükümetin varlığını sürdürebilmek için acil durum anlaşmalarını müzakere ediyor. Ancak Gantz, hükümet içinde bir anlaşmaya varılamazsa, hükümetin düşebileceğini söyledi.

Refah'ın nüfusu hızla artarak 1,5 milyona ulaştı

Gazze'nin güneyinde yer alan Refah şehri, İsrail'in saldırıları sonucu yerinden edilen Filistinlilere ev sahipliği yapıyor. İsrail'in 7 Ekim'deki saldırılarından sonra, Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu ve büyük bir kısmı Refah'a sığındı. Refah'ın nüfusu hızla artarak 1,5 milyona ulaştı. Ancak konut eksikliği nedeniyle Filistinliler derme çatma kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail Gazze'den Geri Mi Çekiliyor? Savaşa Dair Son Durum İsrail Gazze'den Geri Mi Çekiliyor? Savaşa Dair Son Durum

Gazze'de sığınacak yer kalmayacağı endişesi

İsrail güçleri, Refah şehrine sık sık hava saldırıları düzenliyor. İsrail, kara saldırılarına devam ederse, sivil kayıpların artacağı ve Gazze'de sığınacak yer kalmayacağı endişesi var. Refah'a saldırı planının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ordu ve güvenlik teşkilatına verildiği bildiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi