Antalya Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesindeki KOBİ’ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı.

Deprem Bölgesi Öncelikli

Bakan Kacır, deprem bölgesini önceliklerinin baş sıralarına koyduklarını belirtti. Bölgedeki büyük-küçük sanayi sitelerindeki yıkımın etkilerini en aza indirmek için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Destek Paketi

Türk kozmetik devi iflasın eşiğinde Türk kozmetik devi iflasın eşiğinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketi kapsamında, başvurusu onaylanan işletmelere ödemeler yapılmaya başlandı. 11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansman aktarıldı.

Yeni Fonlar

Programa başvurularda yoğun bir talep olduğunu belirten Bakan Kacır, 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracaklarını ve bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceklerini ifade etti. Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Destek Detayları

Proje kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek; KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlanacak. Tamamen faizsiz olan program için işletmelerden teminat istenmeyecek. KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak. İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

Kaynak: Haber Merkezi