Türkiye, yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gitti. 31 Mart 2024 seçimlerinde, yerel yöneticilerin belirlenmesi için oy verme işlemi doğudaki 32 ilde, saat 16.00 itibarıyla tamamlandı. Bu süreçte toplamda 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmen sandık başına gitti.

Yüksek Seçim Kurulu'nun Kararı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), güneşin doğuş ve batış saatlerini dikkate alarak doğudaki 32 ilde oy verme işleminin saat 07.00'de başlayıp 16.00'da sona ermesi kararını almıştı. Bu karara göre; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme işlemi saat 16.00'da son buldu. Batıdaki 49 ilde ise oy kullanma işlemi saat 17.00'ye kadar devam etti.

Antalya’da Tefecilik Operasyonu: 13 Şüpheli Yakalandı 5’i Tutuklandı Antalya’da Tefecilik Operasyonu: 13 Şüpheli Yakalandı 5’i Tutuklandı

Bekleyenlerin Durumu

Oy verme süresi dolmasına rağmen sırada bekleyen seçmenler, sandık kurulu başkanları tarafından tespit edilerek oy kullanmaları sağlandı.

Seçim Günü Yasakları

Seçim yasakları, bugün saat 06.00'da başladı. Bu çerçevede gece 00.00’a kadar alkollü içki satışı ve tüketimi, umumi mahallerde alkollü içki servisi yapan yerlerde içilmesi yasaklandı. Oy verme işlemi devam ederken kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi umumi eğlence yerleri kapalı olurken, eğlence yeri niteliği bulunan lokantalarda sadece yemek servisi yapılabildi. Yurt genelinde sadece emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar silah taşıyabildi.

Saat 18.00’e kadar seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaklandı. 18.00-21.00 saatleri arasında sadece YSK'dan verilen seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçimle ilgili tüm yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak. Ancak önceki seçimlerde olduğu gibi YSK'nin saat 21.00'den önce yayınların serbest bırakılması yönünde karar alması bekleniyor.

Kaynak: ANKA