Antalya Valiliği, “Mülakatlarda Akraba Kayırma” iddialarına ilişkin bir inceleme başlattığını duyururken, geçtiğimiz aylarda konuyu gündeme getiren BES Antalya Şubesi Başkan Devrim Mol başlatılan inceleme ile ilgili olarak Akdeniz Gerçek’e açıklama yaptı. Mol, “Alınan insanlar çağrı alıcı olarak alınmalarına rağmen çağrı alıcı olarak çalıştırılmamakta” diyerek İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ihlal edildiğini belirtirken başlatılan incelemenin takipçisi olacaklarını kaydetti. 

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı Kimdir? TOSFED Nedir? TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı Kimdir? TOSFED Nedir?

Antalya Valiliği’nde Skandal!  “Akraba Kayırma” İddialarına İlişkin Açıklama Antalya Valiliği’nde Skandal! “Akraba Kayırma” İddialarına İlişkin Açıklama

21 Ağustos 2023’te Antalya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından 2023/719647 ihale kayıt numarasıyla 30 personel işe alındı. Ancak, 18 personelin liyakata göre alınmadığı iddia edildi. İddialar, kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bildirildi. Dilekçede, Yatırım İzleme Müdürlüğü’nü vekaleten yürüten N. P. İ.’nın, mülakata bizzat katılarak kendi öz teyzesinin kızı B. D.’ı işe başlatmasının etik olup olmadığına dikkat çekildi. Ayrıca, 3’üncü Strateji Müdürü E.İ.’in kendi kızı B.A.’ı işe aldığı ve kızını da kendi müdürlüğünde göreve başlattığı belirtildi. İşe alınan B. Ç.’ın da 18 kişi içerisinde bulunduğu ve alım niteliklerinin hiçbirini taşımadığına dikkat çekildi. Dilekçede, Ç.’in da işe alım yapan yetkililerle bağının araştırılması istendi.  Antalya 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü Personel Hizmet Alımı İşi'ni aldığı öğrenilen Ceylo Events Organizasyon Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.'nin yaptığı iddia edilen adam kayırma konusunda Antalya Valiliği, "İnceleme sürecinde, söz konusu personel alım işleminin, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü'ne hizmet veren bir firmanın kendi işleyişiyle ilgili olduğu ortaya çıktı. Bu durum, Kamu Etik Kurulu mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmektedir" açıklaması yaptı.

“BÜYÜK HAKSIZLIK VAR”

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, ise konuyla ilgili Akdeniz Gerçek’e yaptığı açıklamada, “İlk başta 30 kişi alınmıştı. Çağrı merkezlerinde çok ciddi bir personel açığı vardı. Arkadaşlarımız çok ağır koşullarda çalışıyorlardı. Dinlenme saatlerine müdahale edilmeye başlanmıştı. Bu personel açığının giderilmesi ile ilgili taleplerimiz olmuştu. Onun üzerinden böyle bir alım yapıldı. Ancak sonradan öğrendik ki bu alımların çok büyük bir kısmı eş, dost, akraba üzerinden yapılmış. Alınan insanlar çağrı alıcı olarak alınmalarına rağmen çağrı alıcı olarak çalıştırılmamakta, atıl yerlerde çalıştırılmakta, hatta bazılarının hiç doğru düzgün mesai gelmediği de biliniyor.  Bu kişilerin yorucu olmayan işlerde çalıştırıldıklarını, kayırıldıklarını öğrendik. Bununla ilgili zaten İçişleri Bakanlığı'yla da bir görüşme yapmıştık ve hukuki süreci de başlatacağımızı iletmiştik. İnceleme çok güzel olmuş ama keşke bu inceleme Cimer şikayeti üzerinden olmasaydı da bizler bunu tespit ettiğimizde başlatılsaydı. Bunlar çok açık net olan şeyler. Zaten inceleme sonucunda da çıkacaktır. Biz bunun takipçisi olmaya da devam edeceğiz. Burada çok ciddi bir haksızlık var. Evet alım yapılması gerekiyor. Orada ciddi bir iş yükü var. Eş dost alımı kabul edilecek bir şey değil. Çağrı alıcı olarak işe alınmasına rağmen bu insanlar çağrı alıcı olarak da değerlendirilmiyor. Burada İçişleri Bakanlığı'nın çok net bir genelgesi var. Çağrı alıcı kadrosundakiler başka hiçbir yerde çalıştırılamaz diye. Bunu biz yazılı olarak da sunduk ilgili birimlere. Buna rağmen bu uygulamaya devam ediyorlardı. İnceleme kıymetli bir şey. Takipçisi olacağız” dedi.
 

Kaynak: KAMER DURDU